Gdy oczy pieką i są suche

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Katarzyna Sklepik

Gdy oczy pieką i są suche

Katarzyna Sklepik

Na zespół „suchego oka” cierpi co piąty pacjent odwiedzający okulistę. Jego przyczyną jest niedostateczna ilośc łez albo ich nieprawidłowy skład

Zdarza się, że po całym dniu pracy przed ekranem monitora, przemęczone oczy obficie łzawią, a my mimo to odczuwamy dziwną suchość gałki ocznej.

Na każdym kroku nasze oczy są narażone na drażniące czynniki. Klimatyzacja, kurz, wiatr, dym czy soczewki kontaktowe stanowczo i mnie sprzyjają. Bywa, że uczucie piasku pod powiekami towarzyszy przez cały dzień, a każde mrugnięcie sprawia ból.
Te objawy mogą być spowodowane tzw. „zespołem suchego oka”, którego przyczyną jest niedostateczna ilość łez albo ich nieprawidłowy skład.

Co piąty pacjent odwiedzający okulistę cierpi z powodu suchego oka. Niewłaściwe nawilżenie gałki ocznej naraża oczy na infekcje i może wpływać na utratę ostrości wzroku. Przesuszone oczy bywają często przekrwione i nadwrażliwe na światło, w ich zewnętrznych kącikach może zbierać się śluzowa wydzielina, a mruganie staje się bolesne. „Zespół suchego oka” może bardzo utrudniać życie, a nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

– Prawidłowo powierzchnia gałki ocznej powinna być regularnie powlekana ochronną odżywczą warstwą łez. U chorych z zespołem suchego oka ilość i ich skład ulega niekorzystnym zmianom – mówi Zuzanna Rachwalska, okulistka.
Zdrowe oko wytwarza 1,5-2 ml łez na dobę, które są uwalniane co 5-12 sekund. Zachwianie tych proporcji następuje w przypadku obniżenia częstości mrugania, na przykład podczas pracy przy komputerze, zmniejszenia wytwarzania łez związanego z wiekiem, a także na skutek zmian hormonalnych w czasie menopauzy i chorób autoimmunologicznych.

–Do przesuszenia gałki ocznej może przyczynić się również zażywanie niektórych leków, na przykład doustnych środków antykoncepcyjnych, leków psychotropowych, środki na schodzenia reumatologiczne czy na problemy z przemianą materii– dodaje okulistka.

Zespół suchego oka zawsze wymaga leczenia. Przesuszone oczy są narażone na przewlekłe podrażnienie, bakteryjne zapalenia rogówki, a w skrajnych przypadkach nawet na jej owrzodzenia. Dlatego tak ważne jest nawilżenie w każdej chwili.
Każdy, kto zaobserwował U siebie symptomy suchego oka, powinien stosować tak zwane „sztuczne łzy” .Właściwie nawilżają i odżywiają one powierzchnię gałki ocznej, nie zaburzając widzenia, co zdarza się w przypadku innych preparatów.
Leczenie ma na celu zmniejszenie dyskomfortu oraz utrzymanie gładkiej i przejrzystej rogówki.

Ze względu na konieczność częstego zakraplania „sztucznych łez”, warto stosować preparaty nie zawierające konserwantów, które mogłyby wywołać reakcję uczuleniową.
Bezwzględnie preparaty bez konserwantów powinni stosować alergicy, osoby o szczególnie wrażliwych oczach i noszące soczewki kontaktowe.

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.