Gdy strażnicy grzeszą i nikt ich nie sprawdza

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Gdy strażnicy grzeszą i nikt ich nie sprawdza

Marek Białowąs

- Nie wylewa się dziecka z kąpielą – to pogląd większości pytanych przez nas radnych na temat naszej straży miejskiej.

Czy straż miejska jest potrzebna? Zdaniem prezydenta miasta Janusza Kubickiego strażników należy zwolnić, a pilnowanie porządku powierzyć policjantom. Przypominamy, że prezydent wyraził taką opinię we wtorkowej „GL”, gdy opublikowaliśmy informację naszego Czytelnika. Sfilmował on strażników, jak bezczynnie spędzają godziny pracy w zaparkowanym w lesie służbowym aucie.

Na filmie widać dokładnie ich samochód i numery pojazdu. Na dodatek niedawno komendant straży miejskiej stracił stanowisko po tym, gdy został złapany za jadę po kielichu. Sprawa poruszyła nie tylko władze miasta, ale i mieszkańców.

0,7 promila miał w wydychanym powietrzu szef strażników miejskich przyłapany na jeździe po pijaku

- Uważam, że straż miejska powinna zostać zlikwidowana. Gdyby działali tak jak powinni, to mogliby działać. Ale coraz częściej w internecie można zobaczyć filmy, na których strażnicy na przykład śpią. Ostatnia sprawa z komendantem jest straszna, jak ktoś, kto powinien pilnować porządku, może łamać prawo i jeździć pod wpływem alkoholu? - pyta zielonogórzanka Monika Lis.
Innego zdania jest nasza Czytelniczka Irena Witkowiak, Jej zdaniem liczba funkcjonariuszy powinna się zwiększyć. - Przy tak małej liczbie funkcjonariuszy nie można poprawiać bezpieczeństwa. Dużo się mówi o tym, że strażnicy działają źle. Ale chyba lepiej, żeby działali tak niż wcale – mówi I. Witkowiak.

A co o strażnikach sądzą radni?
Adam Urbaniak, Platforma Obywatelska - Nie mamy szczęścia do straży. Przypominam, że już raz straż w mieście rozwiązaliśmy. Wtedy zakładali na koła blokady i wlepiali mandaty. Dziś decyzja o likwidacji byłaby pochopna. Zawsze będzie dla nich jakieś zadanie, drobne sprawy do załatwienia, których nie będzie chciała się podjąć policja. Dzisiejszy problem to problem osób, nie instytucji.

Marek Budniak, Prawo i Sprawiedliwość: - Jestem za tym, aby straż utrzymać. To dodatkowy czynnik poprawiający nasze bezpieczeństwo. Dlaczego ten film robiony latem wypłynął dopiero dziś? Przecież nie wszyscy strażnicy tak pracują, jak osoby widoczne na filmie. Trzeba po prostu mocno poprawić nadzór nad tą instytucją.

Tomasz Nestorowicz, Sojusz Lewicy Demokratycznej: - Straż oceniam dobrze. Większość z nich pracowała pewnie tak, jak mogła najlepiej. Zarzuty są tylko wobec czterech z 25 strażników. Nie powinno się stosować odpowiedzialności zbiorowej. Najpierw porozmawiałbym z tymi ludźmi. Teraz, gdy miasto jest sześć razy większe po połączeniu, na pewno funkcjonariusze mieliby co robić, gdyby mieli dobre kierownictwo.

Andrzej Bocheński, Zielona Razem: - Obecne problemy to wynik złego kierownictwa, a nie dowód, że strażnicy są niepotrzebni. System daje wiele sposobów na wykorzystanie narzędzia, jakim jest straż miejska. To sprawa prezydenta miasta, czy chce z niego korzystać, czy nie.

Autor: Marek Białowąs

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.