Marek Białowąs (acha, kol)

Gdzie wjedzie walec?

Remont drogi z Krosna Odrz. do Bytnicy. W tym roku przedostatni etap naprawy, Krosno - Łochowice. Fot. Łukasz Kolesnik Remont drogi z Krosna Odrz. do Bytnicy. W tym roku przedostatni etap naprawy, Krosno - Łochowice.
Marek Białowąs (acha, kol)

Wojewoda zatwierdził drogi, które dofinansuje w tym roku. Na liście są też te z naszych powiatów. Najmniej dostała Zielona Góra.

W ramach rządowego programu rozwoju dróg na lata 2016-2019 na dotacje dla lubuskich samorządów jest ponad 34,6 mln zł (po połowie dla gmin i powiatów). W tym roku dofinansowanie uzyska 10 powiatów i 14 gmin. Dzięki dotacjom wyremontowanych zostanie 38,5 km dróg.

Skromne wsparcie uzyskała w tym roku Zielona Góra. Na przebudowę drogi powiatowej od Kiełpina do Jarogniewic wojewoda, dołoży miastu blisko 615 tys. zł. To niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że całość inwestycji oceniono na 5,9 mln zł (dla porównania np. Żary i Gorzów otrzymają w tym roku dotację w wysokości po ok. 3 mln zł). – Gdy tylko otrzymamy z ministerstwa pismo potwierdzające decyzję wojewody, przystąpimy do rozpisania przetargu dla wyłonienia wykonawcy – powiedział ,,GL” Ryszard Huczek, wicedyrektor departamentu inwestycji zielonogórskiego magistratu.

Więcej szczęścia miał powiat zielonogórski, gdzie wsparcie zyskały dwa zadania. - W Babimoście mamy w planach budowę od podstaw dwóch dróg, które teraz są traktami polnymi – mówi burmistrz Babimostu Bernard Radny. - Są to ul. Jodłowa i Świerkowa. Będą połączone z drogami powiatowymi - Dworcową i Leśną. Poza samą nawierzchnią zbudujemy również krawężniki, chodniki, kanalizację burzową oraz oświetlenie ledowe. Powinno się to udać do końca października br.
Całość babimojskiego zadania wyceniono na 2 mln zł, z czego połowa to dofinansowanie.

Druga planowana inwestycja w powiecie zielonogórskim to budowa w Trzebiechowie wraz z chodnikiem drogi gminnej łączącej ul. 3 Maja z ul. Słoneczną. Koszt zadania to 825 tys. zł (połowa od wojewody).

W pow. świebodzińskim zyska Zbąszynek. Przebudowana zostanie ul. Wojska Polskiego, która otrzyma zatoki parkingowe, oświetlenie oraz ścieżkę rowerową. Połowę z zaplanowanych blisko 2,5 mln zł wydatków pokryje wojewoda. Druga inwestycja w tym roku w Zbąszynku to rozbudowa ul. Długiej i Targowej oraz przebudowa ul. B. Chrobrego. Trwa właśnie przetarg na to zadanie wyceniane na 1,3 mln zł (połowa od wojewody).

Również dwie inwestycje zyskały rządową akceptację w Krośnie Odrzańskim. Tu gmina za 3 mln zł (połowa od wojewody) zamierza wykonać drogę do nowej siedziby powiatowej komendy policji. – Prace mają się zakończyć w tym roku. Podobnie ma być z łącznikiem pomiędzy ul. Metalowców a ul. Obrońców Stalingradu. Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu – mówi zastępca wiceburmistrz Grzegorz Garczyński. – Zbudujemy pełną infrastrukturę. Powstaną chodniki, ścieżka rowerowa, oświetlenie, kanały światłowodowe.

Drugim zadaniem jest remont drogi powiatowej z Krosna w kierunku Łochowic. To kolejny etap inwestycji. W ciągu trzech lat udało się wykonać prawie całą modernizację. Pozostały jedynie odcinki między Łochowicami a stolicą powiatu oraz droga w Bytnicy. – Całość prac w tym roku będzie kosztować 1,6 mln zł. Udało się pozyskać połowę od wojewody – wyjaśnia Janusz Milczarek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych. – Poszerzymy jezdnię. Nie będzie chodników, bo ten odcinek znajduje się poza terenem zabudowanym.

Autor: Marek Białowąs (acha, kol)

Marek Białowąs (acha, kol)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.