Genetycy pomogli IPN-owi. Zidentyfikowano pierwszą ofiarę UB ze Starego Grodkowa

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

Genetycy pomogli IPN-owi. Zidentyfikowano pierwszą ofiarę UB ze Starego Grodkowa

Krzysztof Strauchmann

Biegli z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Wrocławskiego zidentyfikowali jedną z osób, których szczątki odkopano w marcu 2016 roku na starym lotnisku wojskowym w Starym Grodkowie. Nazwisko partyzanta oddziału Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia poznamy 1 lutego.

Tak jak się spodziewali specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, to jeden z partyzantów oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame ps. Bartek.

Jego grupa jako druga w kolejności została wywieziona na Zachód. Partyzanci wyjeżdżali, aby kontynuować walkę z komunistyczną władzą, tymczasem cała akcja była prowokacją przygotowaną przez Urząd Bezpieczeństwa. Wszystkich skrytobójczo zamordowano.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.