Giorgia Meloni ma szansę zostać pierwszą kobietą na stanowisku premiera Włoch. Kim jest Giorgia Meloni?

Czytaj dalej
Fot. fot. ANDREAS SOLARO/AFP/East News
Tomasz Dereszyński

Giorgia Meloni ma szansę zostać pierwszą kobietą na stanowisku premiera Włoch. Kim jest Giorgia Meloni?

Tomasz Dereszyński

Giorgia Meloni ma szansę zostać premierem Włoch. Szefowa Fratelli d'Italia jest kontrowersyjną postacią dla brukselskich elit. W polityce włoskiej funkcjonuje już od 2006 r. Kim jest przewodnicząca partii Bracia Włosi?

Giorgia Meloni (ur. 15 stycznia 1977 r.) od 2006 r. zasiada w Izby Deputowanych. To izba niższa parlamentu Włoch. Obecnie pełni rolę przewodniczącej partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia). W 2020 r. została przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Do ECR należą też europosłowie PiS, Solidarnej Polski oraz partii Republikanie.

[polecany]23849399[/polecany]

Karierę polityczną urodzona w Rzymie Giorgia Meloni rozpoczęła od przyłączenia się w 1992 r. do Frontu Młodzieży, młodzieżowego skrzydła Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI), w 1992 roku, a później została krajową przywódcą Akcji Studenckiej, ruchu studenckiego Związku Narodowego (AN).

[polecany]23847485[/polecany]

Była radną Prowincji Rzymskiej w latach 1998-2002, po czym została przewodniczącą Akcji Młodzieży, młodzieżowego skrzydła AN. W 2008 r. została mianowana ministrem ds. młodzieży w gabinecie premiera Silvio Berlusconiego, którą pełniła do 2011 r. W 2012 r. Meloni była współzałożycielką Fratelli d'Italia, a w 2014 r. została jej prezesem.

Określa się ją jako prawicową populistkę i włoskiego nacjonalistę. Giorgia Meloni jest przeciwna aborcji, związkom partnerskim, małżeństwom i rodzicielstwu par tej samej płci. Za sprzeciw wobec przyjmowania migrantów spoza Europy i wielokulturowości Meloni została oskarżona o ksenofobię i islamofobię.

Meloni jest zwolenniczką NATO równocześnie podtrzymując eurosceptyczne poglądy na temat Unii Europejskiej. Przypomina się jej opowiadanie się za lepszymi stosunkami z Rosją, które głosiła jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę w 2022 r.. Meloni potępiła inwazję Putina na Ukrainę, zobowiązała się do dalszego wysyłania broni na Ukrainę.

Wielu dziennikarzy i polityków wypomina Meloni słowa, które wywołały kontrowersje. Otóż wiele lat temu pochwaliła włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego jako „dobrego polityka, najlepszego w ciągu ostatnich 50 lat” (w 1996 r. w wywiadzie dla francuskiego programu informacyjnego w 1996 r. Wiele lat później trafiła na języki (2020 r.), bo pochwaliła Giorgio Almirante, współzałożyciela neofaszystowskiego Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI).

Prawdopodobna przyszła premier Włoch ma córkę Ginevrę ze swoim partnerem Andrea Giambruno, dziennikarzem pracującym dla kanału telewizyjnego Mediaset byłego wielokrotnego premiera Włoch, a zarazem miliardera, Silvio Berlusconiego.

Szefowa Meloni jest zadeklarowaną fanką fantastyki, szczególnie powieści "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena, którą nazwała „świętym tekstem”. Jako aktywistka młodzieżowa z Włoskim Ruchem Społecznym, uczęszczała na „Obóz Hobbitów” i śpiewała razem z ekstremistycznym zespołem ludowym „Compagnia dell'Anello” (nazwanym na cześć Drużyny Pierścienia).

[polecany]23844997[/polecany]

wu

Tomasz Dereszyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.