Głowa smoka, czyli o architekturze międzywojennej Bydgoszczy rozmowa z Agnieszką Wysocką

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Głowa smoka, czyli o architekturze międzywojennej Bydgoszczy rozmowa z Agnieszką Wysocką

Jolanta Zielazna

Moja mama chodzi po klatkach schodowych, powiedział kiedyś syn Agnieszki Wysockiej, historyka sztuki. Ona zafascynowana jest architekturą międzywojennej Bydgoszczy, ale i tą wcześniejszą. Zwraca naszą uwagę na kamienice, które zwykle mijamy obojętnie, potrafi o nich opowiadać z pasją.

Wyobrażam sobie, że gdy idzie pani na spacer po Bydgoszczy, nie ma mowy, by nie interesowała się mijanymi kamienicami! O! Tę zaprojektował Święcicki, ta willa to Kossowski, a to pomysł Weidnera...
(śmiech)

Tak to jest?
Troszkę tak. Bywa, że męczę na spacerze i rodzinę, i znajomych. Nie wiem, czy oni to lubią, ale nie ma, żebym im nie zwracała uwagi na jakieś detale, na to, że właśnie ten, a nie inny architekt zaprojektował mijany dom. No i gdy tylko zobaczę uchylone drzwi namawiam, żebyśmy zobaczyli, jak wygląda taka kamienica w środku. To też jest ciekawe!

Gdy uda się wejść do starej kamienicy, co pani tam zastaje?

Jeszcze znajduję ślady dawnego dobrego bydgoskiego rzemiosła. Okna - niestety, często są już plastikowe, ale klatek schodowych tak szybko nie da się wymienić. Te poręcze, balaski, te wejścia do mieszkań, czasami jeszcze w drzwiach szpary na listy... To wszystko jest takie wysmakowane, robione z czułością, żeby było ładne. 

Pracuje pani nad słownikiem bydgoskich architektów okresu międzywojennego.

Nie tylko architektów, także budowniczych i przedsiębiorców budowlanych. Stworzenie takiego słownika to moje ogromne marzenie. Mam już gotowych kilkadziesiąt biogramów, pracuję nad kolejnymi. Chciałabym, żeby powstał słownik tych, którzy Bydgoszcz II RP budowali. A pracowało tu wiele znanych postaci, firm.

Zapraszamy do czytania pełnej wersji rozmowy.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.