Gmina Gomunice [VIDEO]

Gmina Gomunice [VIDEO]

Gmina Gomunice jest młodą gminą. Jej historia rozpoczyna się w roku 1953, kiedy to z gruntów należących do sąsiednich gmin utworzono jednostkę administracyjną – Gromada Gomunice z siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej w Gomunicach. Po reformie administracyjnej w roku 1974 powstaje istniejąca w obecnym kształcie Gmina Gomunice.

Również początek miejscowości Gomunice to czasy niezbyt odległe. Rozwój miejscowości zapoczątkowało rozpoczęcie w roku 1846 budowy kolejowej linii Warszawsko – Wiedeńskiej, której jedną ze stacji pod nazwą „Kamieńsk” zlokalizowano w obrębie dzisiejszych Gomunic. Bliskość linii kolejowej stała się przyczynkiem do rozwoju przemysłu. Na terenie Gomunic powstają tartaki i warsztaty rzemieślnicze oraz przeniesiona z Wojciechowa koło Lublina duża fabryka mebli, wokół której powstało istniejące do dziś osiedle domków robotniczych tzw. „Familoków”.

„Młodzieńczy wiek gminy” przesądza o tym, że nie ma tu zbyt wielu zabytków, ale jest to szczególne miejsce, które przyciąga pięknem przyrody i malowniczymi widokami. Przeważającą część terenu gminy zajmują grunty rolne ok. 52% i lasy ok. 34%, co przesądza o jej walorach rolniczo-rekreacyjnych.

Życie toczy się tutaj, jak w każdej położonej w pobliżu dużego miasta, miejscowości. Funkcjonują tu dobrze zaopatrzone sklepy, bank i poczta. Są też ośrodek zdrowia, hotel, restauracja i pub.

Centralne położenie Gminy Gomunice sprawia, że można szybko i łatwo dotrzeć w każdy zakątek województwa łódzkiego.

Urząd Gminy w Gomunicach
ul. Armii Krajowej 30, 97-545 Gomunice
e-mail: [email protected]
www.gomunice.pl
tel. 44 684 24 85, 44 685 02 45
fax: 44 684 24 68

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.