Gmina Koluszki. Lisowicki zalew przyciągnie turystów.

Czytaj dalej

Gmina Koluszki. Lisowicki zalew przyciągnie turystów.

Trwają prace nad rewitalizacją zalewu w podkoluszkowskich Lisowicach.

Ich efektem ma być stworzenie atrakcyjnego miejsca wypoczynku zarówno dla mieszkańców, jak i gości z całego województwa łódzkiego. Pomysł na odnowienie otoczenia zalewu i uczynienie go przyjaźniejszym, wygodniejszym dla wypoczywających wyszedł od samych mieszkańców.

Wcześniej przy zbiorniku w Lisowicach nie było bezpiecznego, spokojnego miejsca ani do kąpieli, ani do szeroko pojętej rekreacji. Stworzenie takowego jest celem projektu pn. „Rozwój gospodarki turystycznej w miejscowości Lisowice”.

Jego realizacja rozpoczęła się w w lipcu 2016 roku, a zakończyć się ma pod koniec czerwca 2019 roku. Inwestycja będzie kosztować 8 988 430,59 zł. Większość, czyli 5 602 996,23 zł, udało się pozyskać w ramach unijnej dotacji. Wkład własny gminy wynosi 3 385 434,36 zł.

Pierwszym etapem rewitalizacji, który przeprowadzono w pierwszej połowie 2017 roku, było wybudowanie ścieżek rowerowych i wygodnych dróg dojazdowych do zalewu, a także ponad 240-metrowego, drewnianego pomostu wokół zbiornika. By sezon wypoczynkowy w Lisowicach mógł rozpocząć się jeszcze w tym roku, na brzegu ustawiono dwa baseny, jeden dla dzieci i jeden dla dorosłych.

Większy ze zbiorników ma 320 metrów kwadratowych powierzchni i 1,6 metra głębokości, mniejszy 120 metrów kwadratowych powierzchni i 0,8 metra głębokości. Koszt rozstawienia basenów to 1,3 mln zł.

W dalszej kolejności w ramach rewitalizacji zostanie oczyszczone kąpielisko – woda będzie spuszczona, a z dna usunięte wszystkie nieczystości. Na czas tych prac ryby i inne zwierzęta żyjące w zalewie zostaną przeniesione w inne miejsce.

Powstanie również miniatura zalewu, dzięki której z bliska będzie można zobaczyć wszystkie atrakcje, które powstaną wokół zbiornika. Gdy będzie gotowa, stanie w Urzędzie Miejskim w Koluszkach. Całością rewitalizacji zalewu w Lisowicach zajmuje się konsorcjum dwóch firm z Koluszek.

Jedną z atrakcji ma być 5-metrowa niebieska zjeżdżalnia dla dzieci. Dookoła zbiornika powstaną plaże, place zabaw, przystanie i park linowy. Po powierzchni wody będzie można poślizgać się na nartach wodnych, gdyż zostaną zbudowane trzy specjalnie przystosowane do tego wyciągi.

Ci, którzy po wodnych szaleństwach będą chcieli zregenerować siły, skorzystają z restauracji, która również jest w planach rewitalizacji zalewu. Nie zabraknie miejsca dla wielbicieli wypoczynku pod namiotem bądź w kamperze – powstanie pole kempingowe z dostępem do elektryczności i sanitariatów.

Nad zalewem ma być bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu. Bezpieczeństwa wypoczywających będzie natomiast strzegło 20 kamer monitoringu, a obraz z kilku z nich na bieżąco będzie transmitowany w internecie. Nad zalew będzie też można dojechać rowerem publicznym, po wakacjach zostanie tu ustawiona jedna ze stacji.

Od 12 lipca w Lisowicach ruszył cykl imprez pod hasłem „U nas weekend zaczyna się już w czwartek”. W każdym tygodniu, przez cztery dni, zaplanowano różne atrakcje. Do tej pory odbyły się już m.in. koncerty na rozpoczęcie lata (kapela góralska, Myslovitz, Sokół Orkestar, Enej), kino letnie, atrakcje dla dzieci, tańczące fontanny, piknik historyczny. W planach są natomiast spotkanie dzieci szkół z terenu gminy, spotkanie emerytów i lokalny festiwal piwa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.