Gmina na 6

Czytaj dalej

Gmina na 6

Gmina na 6

Śląskie jest fajne do życia, bo tutaj ludziom się chce!
Region pozytywnej energii

Na powierzchni 12.333 kilometrów kwadratowych mieszka nas ponad 4,5 miliona. Nie ma co, jest dość ciasno... A i tak martwimy się, żeby nas nie ubyło i namawiamy jak się da inwestorów z różnych stron świata, żeby to u nas robili biznesy.

Sześć dziewczyn z Cieszyna, które mówią o sobie ,,śląskie, rodzime Dinksy”, a zajmują się projektowaniem - od storyboards, visual thinking, przez ilustracje po identyfikację wizualną, postawiło nie tyle na miejsce co właśnie na ludzi. - Co nas napędza? Kreatywność mieszkańców regionu. Kreatywność i temperament - mówią zgodnym chórem. A jedna z nich - Alicja - dodaje: ,,W innych częściach Polski można usłyszeć: wy ze Śląskiego jesteście jak tacy południowcy; u was tam wszystko się dzieje, kipi, buzuje, macie takie temperamenty, charaktery. I coś w tym jest. Bo tu cały czas coś chce się robić, jest do tego wiele różnych pól. Ta kreatywność trochę wypływa z gór, z przemysłu, a jeszcze po trochu z granicy. Tutaj wszystko się miesza i ze sobą koresponduje. Trudno byłoby w innym regionie zebrać taką ekipę, której tak by się chciało chcieć”.

Jak jest konkurs, to na start!

Bo dlaczego nie, skoro w haśle promocyjnym mamy pozytywną energię? I mamy 167 gmin, z których każda jest dla mieszkańców wyjątkowa. Od Beskidów na południu województwa po Jurę Krakowsko-Częstochowską na północy regionu, od Rybnickiego Okręgu Przemysłowego na zachodzie, poprzez Subregion Centralny po Zagłębie Dąbrowskie na wschodzie, w każdej z dużych i małych gmin jest coś, czym możemy się chwalić, co warto wyróżnić. Dlatego zaprosiliśmy nasze gminy do konkursu ,,Gmina na szóstkę”, natomiast przed Kapitułą postawiliśmy trudne zadanie wyłonienia po jednym laureacie w każdej z czterech kategorii w trzech podkategoriach: gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie. Jedną miarką mierzyć ich nie można, tak więc w każdej z grup nagrodzone zostaną gminy przyjazne mieszkańcom, inwestorom, turystom i środowisku. Pewnie znajdą się i takie, jeśli zgłosiły udział w konkursie we wszystkich czterech kategoriach, które docenione zostaną przez Kapitułę w niejednej z nich. Wszystko jest możliwe, bo zgodnie z regulaminem, liczy się punktacja w poszczególnych kategoriach i decyzja Kapituły.

Oj, będzie gala z nagrodami...

,,Gmina na szóstkę” to nie walka ,,o pietruszkę”, tylko o nagrody. Cenne, bo promocyjne. A promocja jest gminom potrzebna, aby przyciągnąć inwestorów, turystów, wzmocnić lokalną dumę. Laureatom, których poznamy na gali, przysługuje więc prawo posługiwania się w celach marketingowych logo konkursu oraz tytułem ,,Gmina na szóstkę”.
Śląskie w liczbach
Śląskie jest regionem o największej gęstości zaludnienia w Polsce.

Ponad 77 procent z nas mieszka w miastach, ale też miasta bardziej wyludniają się niż wsie. Mamy 17 powiatów i 19 miast na prawach powiatu. Mieszkamy w 167 gminach, z czego 49 to gminy miejskie, 22 - gminy miejsko-wiejskie oraz 96 to gminy wiejskie. W przemyśle zatrudnionych jest ponad 58,6 procenta osób aktywnych zawodowo, z czego w górnictwie i przemyśle wydobywczym prawie 13 procent ludzi. Działalność naukową i techniczną prowadzi ok. 5 procent zaturdnionych. Stopa bezrobocia wyniosła w 2017 r. 3,9 procenta. Przeciętne wynagrodzenie to 4716,12 zł z tendencją wzrostową. (ET)

Źródło: Urząd Statystyczny w Katowicach -,,Województwo śląskie w liczbach - 2018”

Elżbieta Kazibut-Twórz
[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.