Gmina przyjazna Inwestorom

Gmina przyjazna Inwestorom

Prawie 75 tys. nowych miejsc pracy w 22 lata

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powołana 18 czerwca 1996 roku w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w naszym regionie. Dzisiaj, po 22 latach, dzięki strefie powstało blisko 75 tys. nowych miejsc pracy.

- Od ponad dwóch dekad wspólnie z inwestorami tworzymy jak najlepsze warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w regionie. Stawiamy na łączenie nauki z biznesem, budowanie partnerstwa w procesie inwestycyjnym, efektywną współpracę Polski z zagranicą oraz wsparcie w zapewnianiu wysoko wykwalifikowanych kadr odpowiadających potrzebom rynku i naszych przedsiębiorców. Dotychczas wydaliśmy ponad 570 zezwoleń, na podstawie których firmy zainwestowały ponad 32 mld zł i utworzyły blisko 75 tys. miejsc pracy - mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

KSSE współpracuje z 40 gminami zlokalizowanymi w województwie śląskim oraz w części terenów województwa opolskiego i małopolskiego, objętych dotychczas granicami KSSE.

- Wspólnie z gminami pracujemy nad tworzeniem optymalnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości i przygotowaniem terenów pod inwestycje. KSSE partycypuje m.in. w kosztach przygotowania w gminach takich terenów, które spełnią oczekiwania i potrzeby inwestorów - mówi prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE. - Prowadzimy także działania marketingu inwestycyjnego i promujemy te tereny wśród inwestorów. Dzięki włączeniu terenu do strefy gmina ma większą możliwości przyciągnięcia inwestora i zachęcenia go do inwestycji na swoim terenie, co w przypadku sukcesu daje gminie i mieszkańcom przede wszystkim nowe miejsca pracy i dodatkowe wpływy do lokalnego budżetu w postaci podatków CIT, PIT oraz od nieruchomości - tłumaczy prof. Barbara Piontek.

W przypadku współpracy KSSE z inwestorami, strefa zapewnia im doradztwo, obsługę w procesie przed i inwestycyjnym, a także opiekę proinwestycyjną. - Nasi inwestorzy po otrzymaniu zezwoleń strefowych mogą korzystać z ulgi w podatku CIT. Mogą liczyć na nasze wsparcie w zakresie organizowanych dla przedsiębiorców seminariów, warsztatów czy konferencji wyjaśniających ważne tematy prawne i społeczno-gospodarcze. KSSE prowadzi też we współpracy z firmami szereg projektów edukacyjnych, których celem jest zapewnienie inwestorom odpowiednio wykwalifikowanych kadr odpowiadających na ich rynkowe potrzeby - mówi prof. Piontek.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna prowadzi również studia dualne we współpracy m.in. z Politechniką Śląską czy Akademią WSB. KSSE prowadzi także klaster motoryzacyjny Silesia Automotive and Advanced Manufacturing zrzeszający już ponad 100 naszych inwestorów z sektora automotive. KSSE udziela również inwestorom pomocy prawnej, podatkowej, głównie jeśli chodzi o kwestie dotyczące regulacji strefowych.

W KSSE przeważa branża motoryzacyjna. To 61 proc. wśród wszystkich inwestycji. - Decyduje o tym wiele czynników. Przede wszystkim dostępność wykwalifikowanej kadry, lokalizacja, ale również kultura i etos pracy na Śląsku. Region zawsze miał silniejsze tradycje pracy w przemyśle niż inne regiony Polski, a tutejszych pracowników cechuje rzetelność i solidność w wykonywaniu obowiązków. Śląsk jest też doskonale zlokalizowany pod względem logistycznym - tłumaczy prof. Barbara Piontek, wiceszefowa KSSE.

- Od początku 2018 roku wydaliśmy 31 pozwoleń, w ramach których przedsiębiorcy zatrudnią 800 osób – dodaje dr Wioleta Witczak-Smolnik.

Bartłomiej Wortolec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.