Gmina przyjazna turystom

Szlak Zabytków Techniki

Kwintesencja przemysłowych tradycji całego regionu. Tworzą go 42 obiekty w 26 miejscowościach związane z górnictwem (węgla i srebra), hutnictwem, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, ceramiką, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Dwa obiekty na szlaku wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce. Co roku obiekty na szlaku odwiedzają setki tysięcy osób z Polski i zagranicy, którzy chcą na własne oczy przekonać się, jak pracowano kiedyś pod ziemią, produkowano czystą wodę, drukowano prasę, warzono piwo. Poznają, eksperymentują, a przede wszystkim dobrze się bawią.

Szlak kulinarny Śląskie Smaki

Śląskie Smaki powstały w trosce o kulinarne dziedzictwo regionu. Ich celem jest utrwalanie, przekazywanie i promowanie bogatych tradycji kulinarnych województwa śląskiego, uwzględniając przy tym ich lokalne odmiany i koloryt. A kuchnia województwa śląskiego to prawdziwa skarbnica smaków i tradycji. Swą różnorodność zawdzięcza rozległym terenom - od Jury aż po Beskidy. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie: doskonale znaną śląską roladę, jurajskiego pstrąga, zagłębiowską zalewajkę czy beskidzkie placki z blachy ze szpyrkami.

- To dla nas wielka radość, że do „Śląskich Smaków” nieustannie dołączają nowe restauracje - mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej. - Pokazuje to, że zainteresowanie kuchnią regionalną jest żywe i prawdziwe. Szczególnie cieszy fakt, że do szlaku przyłączają się restauracje hotelowe, a to w nich najczęściej goszczą turyści zagraniczni, którym możemy w ten sposób pokazać kuchnię regionalną.

Szlak śląskiego bluesa

Pomysłodawcą szlaku, który prowadzi tropem kultowych bluesowych klubów, jest Wojciech Mirek, a w jego stworzenie włączyła się instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów. Miejsc na szlaku wciąż przybywa, jeszcze przed rokiem było ich dziesięć, dziś już 20. Większość znajduje się w Katowicach, ale docelowo szlak ma objąć kilka miast aglomeracji. Szlak można zwiedzić wirtualnie poprzez stronę szlak-bluesa.pl, ale najlepiej zrobić to, spacerując po Katowicach. Wybierając tę drugą opcję, należy zabrać ze sobą telefon i ściągnąć aplikację dotyczącą szlaku. Zarówno na stronie, jak i w aplikacji znajdziemy historię wszystkich klubów ze szlaku. Jednak prawdziwą gratką są nagrania muzyków opowiadających historie i anegdoty związane z tymi miejscami. Na szlaku dowiemy się m.in., gdzie powstał pomysł założenia Dżemu, z którego klubu uciekł Lemmy Kilmister i kto dał pierwszą harmonijkę Irkowi Dudkowi. To jedyny tego typu projekt na świecie, w którym po historii muzyki w mieście oprowadzają nas osoby, które tę historię tworzyły. O miejscach ze szlaku opowiadają m.in.: Ireneusz Dudek, Maciej Lipina, Adam Lomania, Andrzej Urny, Beno Otręba, Tomasz „Titus” Pukacki, Maciej Radziejewski, Janusz Hryniewicz, Jerzy Piotrowski, Paweł Ambroziak, Sebastian Riedel, Józef Skrzek, Leszek Winder, Maciej Radziejewski czy Tomasz Organek.

Atrakcje, które warto zaliczyć w najbliższym czasie

28 lipca - 5 sierpnia

55. Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Istebnej i Ujsołach

Międzynarodowy festiwal folklorystyczny z udziałem ponad kilkuset zespołów folklorystycznych, które przedstawiają oryginalne bogactwo ludowej muzyki, tańca i śpiewu, obrzędów i zwyczajów. Podczas imprezy ludowi artyści prezentują swoją twórczość, a organizacje i instytucje kultury osiągnięcia w zakresie ochrony, dokumentacji i popularyzowania dorobku ludowej kultury.

4 - 5 sierpnia

21. Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Ogrodzienieckim

Turniej rycerski, podczas którego zaproszone bractwa z Polski i zagranicy walczą o tytuł najlepszej drużyny i nagrodę, jaką jest Miecz Kasztelana Zamku Ogrodzienieckiego. Widzowie zobaczą liczne pokazy w konkurencjach kuszniczych, łuczniczych, na ostrza, zapasy rycerskie i inne. Imprezie tradycyjnie będą towarzyszyć stragany z kuchnią staropolską i warsztaty rzemieślnicze.

27 - 29 września

38. Rawa Blues Festiwal w KatowicachNajwiększy festiwal bluesowy na świecie, na którym występują gwiazdy światowego formatu. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest Ireneusz Dudek. The Blues Foundation przyznała Rawa Blues Festival nagrodę Keeping the Blues Alive 2012 w kategorii Festival International. Gwiazdą 38. edycji festiwalu będzie Robert Cray. Jego pierwszy występ na Rawie w 2012 r. pozostawił niezatarte wspomnienia.

Nasz region już dawno przestał kojarzyć się tylko z węglem. I słusznie!

Województwo śląskie to region różnorodny, zielony, z ciekawymi krajobrazami i urokliwymi zakątkami leśnymi oraz niezatłoczonymi szlakami górskimi - takie są wyniki badania przeprowadzonego przez firmę BioStat* na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Respondenci dostrzegają zmiany, doceniają walkę z zanieczyszczeniem, podziwiają odmalowane kamienice, urzeka ich koloryt mniejszych miejscowości, ciekawi ich gwara, a w regionie szukają miejsc autentycznych, nawet nieco „zapyziałych”, zatrzymanych w czasie. Mieszkańców województwa postrzegają jako ludzi gościnnych, którzy lubią się bawić. Nasz region coraz częściej kojarzy się Polakom z nowoczesnością, prężnym rozwojem, miejscem lokowania uznanych firm czy dobrymi zarobkami. To wszystko napawa ogromną dumą!

Siła w różnorodności

Siłą województwa śląskiego jest różnorodność oferty turystycznej, przy czym najwięcej turystów od lat przyciągają Beskidy, Jura Krakowsko-Częstochowska i Szlak Zabytków Techniki. Atutami naszego regionu są dostępność komunikacyjna, przygraniczne położenie, niewymagające i atrakcyjne trasy turystyczne oraz coraz lepsza baza noclegowa i restauracyjna.

Z danych ŚOT** wynika, że województwo śląskie najczęściej odwiedzane jest w sezonie letnim (38% ruch przyjazdowy; 42% ruch wewnętrzny), ale też wiosną (24% ruch przyjazdowy; 17% ruch wewnętrzny) i jesienią (20% ruch przyjazdowy; 16% wewnętrzny). Zima to druga, zaraz po lecie, najchętniej wybierana pora roku na wyjazdy dla turystów z regionu (26% wskazań).

Wśród turystów spoza Śląskiego coraz popularniejsze są metropolia i subregion zachodni województwa . W 2017 r. najczęściej odwiedzane były miasta metropolii: okolice Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza i Gliwic (41 % wskazań). Znaczny wzrost turystów spoza regionu zanotował rejon: Rybnika, Raciborza, Jastrzębia-Zdroju oraz Żor, czyli tzw. subregion zachodni województwa śląskiego. Wobec 4% wskazań odwiedzin tej części regionu w 2016 r., aż 18% pytanych wskazało odwiedziny w 2017 r.

W 2017 r. łącznie 18,5% dorosłych Polaków deklarowało wizytę przynajmniej z jednym noclegiem w województwie śląskim. Średni czas spędzony podczas pobytów w 2017 r. wyniósł 8,3 dnia (turyści spoza województwa) oraz 10,5 dni (turyści z regionu) - podobnie lub więcej niż w 2016 r.

Wydatki turystów

111 zł dziennie na osobę w przypadku osób spoza regionu oraz 121 zł w przypadku mieszkańców województwa. Tak przedstawiają się ubiegłoroczne wydatki turystów w naszym regionie. Łącznie - biorąc pod uwagę zarówno turystów spoza regionu, jak i podróżujących w jego obrębie - szacuje się, że zostawili oni w województwie śląskim około 5,6 mld złotych (turyści spoza regionu: około 3,4 mld; turyści z regionu: około 2,2 mld).
* Badanie zrealizowano od listopada 2016 r. do stycznia 2017 r.
**Badanie ruchu turystycznego w woj. śląskim w 2017 r.

Agata Markowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.