Gmina Rajcza: lokalna inicjatywa jak budżet obywatelski

Czytaj dalej
Fot. UG Rajcza
Jakub Marcjasz

Gmina Rajcza: lokalna inicjatywa jak budżet obywatelski

Jakub Marcjasz

Na Żywiecczyźnie pojawił się pomysł „inicjatywy lokalnej”. Dzięki współpracy mieszkańców i urzędu udało się już m.in. odnowić kapliczkę.

Jeśli w miastach jest budżet obywatelski, to dlaczego gminy wiejskie mają być gorsze? W Rajczy na Żywiecczyźnie górale wspólnie z urzędnikami postanowili połączyć siły i zadbać o swoją miejscowość. Rajcza jako jedna z pierwszych gmin w powiecie żywieckim wprowadziła inicjatywę lokalną. Remontem placu zabaw, stworzeniem miejsca rekreacji czy odnowieniem ogólnodostępnych pomieszczeń zajmują się mieszkańcy, ale w porozumieniu z władzami gminy.

- Chodzi o to, by w jak największym stopniu zaangażować mieszkańców w sprawy gminy i swojego środowiska. Mówimy: pomożemy wam, ale wy też od siebie coś dajcie - tłumaczy Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza.

Szymon Waluś z Biura Promocji i Współpracy Transgrani-cznej Gminy Rajcza dodaje, że w zależności od zadania gmina może zapłacić za usługi lub materiały, ale mieszkańcy powinni zaangażować swój czas i narzędzia, by takie zadanie zrealizować.
Wdrażanie inicjatywy lokalnej trwało w gminie Rajcza od wielu miesięcy (w pracach pomagał m.in. sekretarz gminy Krzeszowice). Po przyjętej rok temu uchwale Rady Gminy przez kolejne miesiące trwała jej promocja. Ale dopiero w tym roku pierwsze projekty są realizowane. Dzięki inicjatywie lokalnej mieszkańcy Dolnej Rajczy odnowili m.in. przydrożną kapliczkę ze 120-letnią figurą Matki Boskiej.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Każdy miał określone zadanie do wykonania - mówi Tadeusz Szewczyk, pomysłodawca tej inicjatywy.

Ośmiu mieszkańców przez prawie 10 dni pracowało przy tym zadaniu. Jedni budowali postument, ktoś inny zajął się wykonaniem gabloty, jeszcze inny uporządkowaniem otoczenia. Nie zabrakło też herbaty od starszych. W innym przysiółku miejscowości grupa ok. 30 osób pracuje przy stworzeniu miejsca rekreacji. W działaniach uczestniczą całe rodziny!
W gminie tłumaczą, że dzięki inicjatywie lokalnej realizowane są pomysły, na które często brakuje pieniędzy w budżecie. Ale ważne jest też coś innego.
WSSSSSSS
- Gdy mieszkańcy sami się w coś angażują, to traktują to jak swoje i o to dbają. Poza tym, wspólne działanie ich integruje. A to daje okazję do rozwiązania różnych sąsiedzkich spraw - zauważa wójt gminy Rajcza.

Z inicjatywą lokalną może wyjść grupa już dwóch mieszkańców. Co ciekawe, taki wniosek mogą także zgłosić osoby, które nie są zameldowane w gminie, ale np. przyjeżdżają tu na wakacje i zależy im na ładnym otoczeniu gminy.

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany przez gminę (musi spełniać warunki formalne), między wójtem a mieszkańcami podpisywana jest umowa, która określa warunki realizacji zadania.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Jakub Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.