Krzysztof Bednarek

Gminna wojna o poligon. To duży zastrzyk gotówki

Gminna wojna o poligon. To duży zastrzyk gotówki
Krzysztof Bednarek

Drawsko/Kalisz Podatek odprowadzany przez wojsko to duży zastrzyk gotówki dla budżetów poligonowych gmin. Ińsko też chciałoby dostać kawałek tego tortu

Władze Ińska chcą zabrać gminom Kalisz i Drawsko część obszarów poligonowych i przyłączyć je do swojej gminy. - Mamy same niedogodności, a korzyści żadnych - argumentują. W powiecie drawskim zakończyły się już konsultacje w tej sprawie. Decydować będzie rząd.

W Drawsku Pomorskim radni jednogłośnie, negatywnie zaopiniowali wniosek Rady Miejskiej w Ińsku o zmianę granic administracyjnych gminy Ińsko poprzez wyłączenie z terytorium gminy Drawsko części obrębu ewidencyjnego Ziemsko. Podjęcie uchwały poprzedzone zostało konsultacjami, podczas których złożonych zostało 119 ankiet, w których 119 osób opowiedziało się przeciwko wyłączeniu wskazanego terenu z obszaru gminy Drawsko i włączeniu go do gminy Ińsko. Sprzeciw drawskich radnych wzbudziła również forma, w jakiej ta sprawa jest procedowana.

- Nasza gmina została inicjatywą sąsiedniej gminy zupełnie zaskoczona. Radni uważają także, że swym działaniem gmina Ińsko narusza istotne normy społeczne, gdyż nie mając doniosłych argumentów, w sposób oczywisty próbuje naruszyć integralność terytorium gminy Drawsko, które jest jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględnia więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewnia zdolność wykonywania zadań publicznych - uważa burmistrz Drawska Marek Tobiszewski.

Również Rada Miejska w Kaliszu Pomorskim jednomyślnie podjęła uchwałę, w której opiniuje negatywnie wniosek Burmistrza Ińska o przekazanie tamtej gminie 8.677 hektarów terenu położonego w obrębie Borowo na poligonie drawskim.

- We wniosku gminy Ińsko chodziło nie tyle o pomniejszenie terytorium naszej gminy, ile o uszczuplenie jej budżetu o około 2 mln zł rocznie z tytułu podatku poligonowego. Na to zgodzić się nie możemy. Jednomyślny sprzeciw radnych pokrywa się z równie jednomyślnym sprzeciwem naszych mieszkańców. W przeprowadzonych konsultacjach społecznych uczestniczyło aż 1.225 osób i wszystkie (100 proc.) wypowiedziały się przeciwko zmianie granic gminy Kalisz Pomorski - powiedział nam Michał Hypki, burmistrz Kalisza Pomorskiego.

- Historycznie rzecz biorąc dawną granicą między naszymi regionami była rzeka Drawa, a to oznacza, że nawet pół poligonu leżałoby w granicach naszej gminy, ba jeszcze w latach 50. część jego terenu należała do nas - mówi burmistrz Ińska Jacek Liwak.

Dla radnych z powiatu drawskiego taka argumentacja jest nie do przyjęcia. Jednak, jak wspomnieliśmy na wstępie, decyzja należeć będzie do Rady Ministrów.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.