Hanna Walenczykowska

Gorąco namawiamy wszystkich Czytelników: posprzątajmy razem Puszczę Bydgoską!

Śmieci znalezione w lesie w okolicy Wypalenisk. Fot. Pani Małgorzata S. Śmieci znalezione w lesie w okolicy Wypalenisk.
Hanna Walenczykowska

Wspólne sprzątanie lasów jest, niestety, nadal bardzo potrzebne. Ilość śmieci wyrzucanych wcale nie maleje. Dlatego, we wrześniu bydgoszczanie wezmą udział w największej w regionie akcji „Czysta Puszcza Bydgoska”.

Mieszkańcy Bydgoszczy często wskazują redakcji miejsca, w których porzucono śmieci. Czasami są to tereny zielone w samym centrum miasta, czasami podbydgoskie lasy.

- Byłam na spacerze z rodziną. Natknęliśmy się na ogromne hałdy śmieci! Jest ich tam ogromna ilość – napisała do nas pani Małgorzata. - Widać, że jest to miejsce, w którym regularnie ktoś zostawia odpady. Są tam opony, sprzęt AGD, książki, zeszyty itp. Myślę, że po bliższej analizie można dojść do kto to robi. Domyślam się, że część odpadów może należeć do osoby, która prowadzi jakiś warsztat.

Sprzątamy świat

Hałdy śmieci czytelniczka odnalazła w pobliżu Wypalenisk. Niestety, takich miejsc jest więcej. Dlatego, tradycyjnie, zapraszamy bydgoszczan do udziału w największej akcji ekologicznej w naszym regionie „Czysta Puszcza Bydgoska”. W tym roku spotkamy się kolejny raz, dołączając do międzynarodowej kampanii sprzątania świata, odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września.
Każdy uczestnik udaje się na sprzątanie sam lub w gronie najbliższych osób, dostosowuje się do sytuacji oraz spełnia wszystkie obowiązujące w czasie pandemii zalecenia.

Akcja sprzątania będzie przeprowadzona w weekend 18-20 września od godz. 9:00 w piątek do godz. 18:00 w niedzielę.
Kontenery na zebrane śmieci zostaną wystawione na: parkingu należącym do TU Uniqua przy, ul. Dąbrowa 62, parkingu w Myślęcinku, (pętla tramwajowa) przy ul. Rekreacyjnej oraz nad Kanałem Bydgoskim, ul. Wrocławska (od ul. Nakielskiej). Organizatorzy zapewniają worki na śmieci, które każdy indywidualnie będzie mógł pobrać w wyznaczonym miejscu.

Dojazd do PSZOK

Przypominamy, że właśnie po to, by śmieci nie wyrzucano do lasu, miasto uruchomiło punkty selektywnej zbiórki odpadów. Działają one od ponad roku. Niektórzy bydgoszczanie, skarżą się na to, że trudno do PSZOK-ów trafić, zwłaszcza tego znajdującego się przy ul. Inwalidów. Okazuje się, że sytuacja ta niebawem może się zmienić.

- Do maja 2020 r. miejskie PSZOKi, których ProNatura jest operatorem oznakowane były znakami reklamowymi, na podstawie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Znaki reklamowe jednak, z racji umiejscowienia, nie spełniały swojej roli – wyjaśnia Piotr Kurek, rzecznik ProNatury. - W maju wystąpiliąmy do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej z prośbą o ustanowienie znaków kierunkowych do PSZOKów jako oznakowania o statusie stałej organizacji ruchu. W czerwcu 2020 r. spółka otrzymała odpowiedź, w której wskazano możliwość wykonania oznakowania jako drogowskazów do obiektów użyteczności publicznej. ProNatura zobowiązana jest przedłożyć do zatwierdzenia opracowany projekt organizacji ruchu dla miejsc lokalizacji wszystkich znaków. Zwróciliśmy się więc do właściciela PSZOKów – czyli bydgoskiego ratusza - z prośbą o pomoc w realizacji tegoż opracowania i liczymy, że wspólnie uda się pomyślnie zakończyć te formalności.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.