Górnicy chcą 10 proc. podwyżki pensji. Pracownicy kopalni Marcel pragną odłączenia kopalni od PGG

Czytaj dalej
Fot. arc
Arkadiusz Biernat

Górnicy chcą 10 proc. podwyżki pensji. Pracownicy kopalni Marcel pragną odłączenia kopalni od PGG

Arkadiusz Biernat

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, przyjeżdża na Śląsk. W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej będzie rozmawiał ze związkami zawodowymi w sprawie 10-procentowej podwyżki zarobków górników. Pracownicy Marcela chcą za to odłączenia kopalni od PGG.

Górnicy mają dość odwlekania tematu i domagają się podwyżek. Dziś, o godz. 12, w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej rozmawiać w tej sprawie będą związki zawodowe, przedstawiciele PGG i minister energii Krzysztof Tchórzewski.

NEGOCJACJE PŁACOWE ROZPOCZĘTE: ILE DOSTANĄ GÓRNICY?

Organizacje związkowe w PGG postulują podwyższenie wynagrodzeń pracowników o 10 procent. Związkowcy przyznają, że wzrost płac górnikom się należy.

SPRAWDŹ
ILE NAPRAWDĘ ZARABIA GÓRNIK

- Od około 5 lat nie było podwyżek płac górników w kopalniach obecnie należących do PGG. W ubiegłym roku górnictwo wypracowało 3,6 mld zł zysku netto. Kiedy trzeba było, to górnicy poświęcili część swego wynagrodzenia dla ratowania firmy. Dziś trzeba im to oddać - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Związkowcy z PGG zaznaczają, że zróżnicowanie zarobków pracowników w górniczych spółkach są bardzo duże. Ich zdaniem najniższe są właśnie w PGG.

- W Bogdance górnicy średnio zarabiają o 1,5 tys. zł więcej. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej to przynajmniej 2 tys. zł. A praca jest tak samo ciężka. Nie mówimy, że płace mają być równe wszędzie, ale powinny być o wiele bardziej zbliżone - dodaje Ziętek. Jego zdaniem decyzja o znaczących podwyżkach powinna zapaść jak najszybciej. A dopiero później należy się zastanawiać jak ją ulokować w funduszu wynagrodzeń.

W Ministerstwie Energii nie zdradzają, czy minister Krzysztof Tchórzewski przywiezie dziś z Warszawy na Śląsk gotowe rozwiązania.

W dalszej części:

 • Eksperci o tym, czy podwyżki są ekonomicznie uzasadnione
 • Ile zarabiaja górnicy
 • Jakie dostają umowy
 • O referendum w Radlinie
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Arkadiusz Biernat

Dziennikarz, redaktor. Na co dzień pracuję w rybnickim oddziale Dziennika Zachodniego. Zajmuję się głównie problemami (ale nie tylko) Rybnika, Wodzisławia Śl., Żor i Jastrzębia-Zdroju. Piszę teksty, robię zdjęcia, wykonuję materiały wideo. Prowadzę różnego rodzaju debaty, czasem bywam też spikerem na zawodach sportowych. Na łamach DZ z chęcią punktuję błędne lub trudno wytłumaczalne decyzje samorządowców. Denerwuje mnie, że konflikt polityczny z Warszawy przenosi się do naszych lokalnych społeczności. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Chętnie oglądam piłkę nożną i żużel. Sam jeżdżę na rowerze. Można też się ze mną zmierzyć wirtualnie w CS:GO (początkujący silver ;).

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.