Hajnówka. Miasto nie opłaca składek zusowskich nauczycielom. Bo brakuje mu pieniędzy

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zdanowicz
Julita Januszkiewicz

Hajnówka. Miasto nie opłaca składek zusowskich nauczycielom. Bo brakuje mu pieniędzy

Julita Januszkiewicz

600 tys. złotych. Tyle wynoszą zaległości za nieopłacenie składek ZUS w terminie - w szkołach podległych Hajnówce. Powód? Niska subwencja na oświatę. Władze miasta obiecują, że zostaną one uregulowane.

Od dwóch miesięcy miasto nie opłaca nam składek ZUS. A co się stanie jeśli ja albo ktoś z moich współpracowników zachoruje? Przecież nie mamy ubezpieczenia - nie kryje oburzenia jedna z nauczycielek z Hajnówki, która chce być anonimowa.

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki potwierdził, że miasto nie płaci składek z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Co gorsza, kwota do spłaty sięga ponad pół miliona złotych!

Burmistrz tłumaczy nam, że zaległości w opłatach są spowodowane niską subwencją oświatową przeznaczoną na utrzymanie szkół.

- Jest ona niedoszacowana - ocenia Jerzy Sirak. - Zawsze brakowało nam około trzech milionów złotych subwencji oświatowej. Szacujemy, że w tym roku na oświatę zabraknie nam 5 mln złotych. Nigdy nam tyle nie brakowało na oświatę - zauważa.

Dlatego miasto postanowiło oszczędzać. I to kosztem nauczycieli. We wszystkich podległych mu szkołach, w październiku nie zostały odprowadzone składki ZUS od ich pensji.

- Składki ZUS są odprowadzane z opóźnieniem - przyznaje Jerzy Sirak. I obiecuje, że miasto wkrótce je opłaci. - Jednak stanie się to kosztem zadań inwestycyjnych. Innego rozwiązania nie ma. Będzie to skutkowało ograniczeniem innych wydatków - tłumaczy.

Zobacz też Hajnówka. Pani Danuta pojechała po nowe biodro, a straciła szczękę. Kradzież w szpitalu w Hajnówce [20.11.2019 r.]

Przypomina, że w przyszłym roku miasto czeka boom inwestycyjny. Hajnówka rozpoczyna duże inwestycje. To m.in. przebudowa stadionu, rozbudowa przedszkola i dziennego domu pobytu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Hajnówce.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.