Halloween w szkole zakazany? Chrześcijański system wartości w ustawie oświatowej obowiązuje

Czytaj dalej
Fot. Lm Otero
KD

Halloween w szkole zakazany? Chrześcijański system wartości w ustawie oświatowej obowiązuje

KD

"Działania podejmowane w szkole powinny uwzględniać ustawowe zapisy, w tym preambułę ustawy o systemie oświaty: Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży" - odpowiada Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty, pytana o stanowisko w sprawie organizacji imprez z okazji Halloween w szkołach.

Pytanie o organizację Halloween w szkole w województwie śląskim skierowaliśmy do kuratorium, po tym na początku października list z przestrogą przed organizowaniem tego typu imprez otrzymali dyrektorzy i nauczyciele szkół w woj. kujawsko-pomorskim.

Jego nadawcą jest Marek Galik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

Pisze w nim, że Halloween "to, w sztuczny sposób przenoszone na polski grunt obce naszej kulturze, anglosaskie „święto”, które czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży".

Czy polska szkoła to odpowiednie miejsce do świętowania Haloween?

Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty również zajęła w tej sprawie stanowisko.

Podkreśla, że "nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia".

Jednocześnie zaznacza, że "działania podejmowane w szkole powinny również uwzględniać ustawowe zapisy, w tym preambułę ustawy o systemie oświaty: Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata".

Przedszkolaki mówią o Halloween

Jak do organizowania Halloween w szkole podchodzą sami nauczyciele?

- Dla dzieci to ogromna frajda, od tygodnia opowiadają, za kogo się przebiorą - komentuje nauczycielka z jednej z katowickich podstawówek. - Nie uważam, żeby przeszkadzała w odpowiednim uszanowaniu naszej tradycji - dodaje.

Jednak w Śląskiem są szkoły, w których dyrekcja nie wyraziła zgody na organizowanie imprez halloweenowych. Tak jest w jednej z sosnowieckich podstawówek.

- Usłyszeliśmy od wychowawczyni syna, że obowiązuje całkowity zakaz przygotowywania zajęć odnoszących się do amerykańskiego święta - opowiada jeden z rodziców. Dlatego w tej szkole w piątek będzie obchodzone ... święto dyni.

Pełna treść stanowiska śląskiego kuratora oświaty w sprawie organizowania Halloween w szkołach:

Wszelkie imprezy organizowane w szkołach powinny być zgodne z programem wychowawczym uchwalonym – w porozumieniu z radą pedagogiczną – przez radę rodziców. Program wychowawczy obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów i realizowany przez nauczycieli. Działania podejmowane w szkole powinny również uwzględniać ustawowe zapisy, w tym preambułę ustawy o systemie oświaty: Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia.

ZOBACZ CO NAPISAŁ KUJAWSKO-POMORSKI KURATOR OŚWIATY

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy, zbliża się 1 listopada, który w naszej polskiej tradycji jest czasem zadumy i wspomnień o tych, których już wśród nas nie ma. Niektóre szkoły, w ramach przygotowań do tego dnia, ale również w poczuciu obowiązku, porządkują cmentarze, szczególnie miejsca pochówków żołnierzy poległych w walkach o wolność ojczyzny. Uczniom, nauczycielom i dyrektorom tych szkół należą się wyrazy głębokiego szacunku. W całkowitej sprzeczności z polskimi zwyczajami, mniej więcej w tym samym okresie, w innych placówkach obchodzony jest Halloween. To, w sztuczny sposób przenoszone na polski grunt obce naszej kulturze, anglosaskie „święto” czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży. O ile mówienie o nim, czy wręcz uczenie, szczególnie na lekcjach języka angielskiego, jest rzeczą naturalną, wynikającą z potrzeby poznawania zwyczajów panujących w kraju, którego języka się uczy, o tyle urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością intelektualną (a takie sytuacje w szkołach naszego województwa występują) jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo negatywnie odbija się na ich psychice.

Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą do Państwa o wzięcie pod uwagę powyższej opinii podczas podejmowania decyzji w tej sprawie. Proszę również Rodziców, by pomogli szkole dokonać właściwego wyboru.

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty
Marek Gralik

[sndh]

*Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
*Kierowca przejechał kobietę na pasach i uciekł. Szukają go internauci i policja
*POLECAMY: Najlepsze kawiarnie w Katowicach to nie tylko dobra kawa
*Gliwice miastem przyszłości, a jednak brakuje 9 rzeczy ZOBACZ
*Kibolska zadyma w Zabrzu ZDJĘCIA I WIDEO tylko dla dorosłych
*Ściągnąłeś film z torentów? Pójdziesz do więzienia. Policja namierza internautów

KD

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.