Julita Januszkiewicz

Harcerska szkoła życia. Nasza Chorągiew wychowuje już sto lat!

3. Białostocka Drużyna Harcerska „Błękitna Trójka” im. Stefana Czarnieckiego podczas Wielkanocnej Warty Honorowej przy Grobie Pańskim w 1935 r. Szable Fot. Archiwum ZHP w Białymstoku 3. Białostocka Drużyna Harcerska „Błękitna Trójka” im. Stefana Czarnieckiego podczas Wielkanocnej Warty Honorowej przy Grobie Pańskim w 1935 r. Szable wypożyczyli im żołnierze stacjonujący w Białymstoku.
Julita Januszkiewicz

O historii białostockiego harcerstwa można napisać książkę. I to grubą - mówi hm. Andrzej Bajkowski, zastępca komendanta ZHP Chorągwi Białostockiej i jej skarbnik.

Harcerstwo kojarzy się nam z krzyżem harcerskim, lilijką, z szarym i zielonym mundurem, z obozami i z pieśnią „płonie ognisko i szumią knieje” - uśmiecha się Bajkowski.

I zaczyna opowiadać dzieje białostockiego harcerstwa. Ważną datą jest 1913 rok. Wtedy białostocki skaut Janusz Gąsecki, uczeń klasy VII Szkoły Handlowej, założył pierwszą drużynę skautową im. księcia Józefa Poniatowskiego. Liczyła 50 skautów.

W dalszej części artykułu zobaczysz m.in. unikalne zdjęcia oraz przecztasz m.in. "Na kilka miesięcy przed atakiem Niemców na Polskę ZHP przygotowywało się na wypadek wojny. Tworzono tzw. „pogotowia harcerskie”.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.