Jolanta Mlodecka

Historyczna świątynia w Ogrójcu odzyskuje blask

Prace renowacyjne w Ogrójcu przy świątyni farnej pw. Wniebowzięcia NMP w Radziejowie. Fot. Mirosław Kowalski Prace renowacyjne w Ogrójcu przy świątyni farnej pw. Wniebowzięcia NMP w Radziejowie.
Jolanta Mlodecka

W Ogrójcu przy świątyni farnej pw. Wniebowzięcia NMP rozpoczęto prace renowacyjne przy Golgocie, która została wzniesiona w 1909 roku na pamiątkę wizyty bp. Stanisława Zdzitowieckiego w Radziejewie.

Przypomnijmy też, że rozpoczęły się tu prace konserwatorskie przy murach kościoła. Wykonuje je firma konserwatorska z Kowalewa Pomorskiego. Na pierwszy ogień poszła ściana zachodnia, czyli frontowa. Na te prace parafia dostała wsparcie od radziejowskiego samorządu.

Parafia radziejowska jest jedną z najstarszych na kujawach. Jeszcze przed 1148 r. w miejscu, gdzie dziś jest Stary Radziejów, istniał prawdopodobnie kościół zbudowany z fundacji księżnej Salomei. Radziejów otrzymała prawa miejskie w 1252 r. co potwierdzone została przez Władysława Łokietka w1289 r. Po zniszczeniach w wojnie z Krzyżakami miasto zostało odbudowane w 1331 r. już jako miasto królewskie.

W 1331 r. biskup krakowski Jan Grot ufundował nowy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Świątynia ta przez wieki była wielokrotnie przebudowywana.

W XVII i XVIII w. była miejsce sejmików szlacheckich. Obrady były poprzedzone mszą św., niekiedy z udziałem biskupa włocławskiego. Wszel kie postanowienia lub uchwały wymagały ogólnej zgody całego zgromadzenia.

A nie zawsze była zgoda była powszechna, obrady bywały - delikatnie mówiąc - burzliwe, do tego stopnia, że krew się lała. To dlatego w połowie XVII w. biskup kujawski, Kazimierz Florian Czartoryski, po jednej z takich krwawych sesji zabronił szlachcie kujawskiej odbywania sejmików w kościele farnym. Wtedy obrady przeniesiono do kościoła przy klasztorze franciszkanów.

Jolanta Mlodecka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.