Małgorzata Oberlan

Hiszpanie chcą nas do pracy przy cytrusach. Opłacają test na Covid. Ile można zarobić?

Hiszpanie chcą nas do pracy przy cytrusach. Opłacają test na Covid. Ile można zarobić?
Małgorzata Oberlan

Hiszpanom bardzo brakuje rąk do pracy przy sortowaniu cytrusów, których zbiór niebawem się rozpocznie. WUP w Toruniu przedstawia sprawdzoną ofertę zatrudnienia. Pracodawca zwraca do 130 euro za wykonanie testu na koronawirusa.

- Wszystkim zainteresowanym pracą sezonowa tę ofertę polecamy - podkreśla Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Dodajmy, że to praca z miejsca już sprawdzonego - z firmyF ontestad. Od listopada do końca stycznia można popracować w okolicach hiszpańskiej Walencji. Czeka zajęcia przy sortowaniu cytrusów w magazynach. Ile można zarobić? Jakie koszty poniesie pracownik? Oto szczegóły.

Sortowanie i układanie cytrusów w magazynie nie jest pracą lekką, ale też i nie tak ciężką jak np. zbiór owoców. Mimo wszystko kandydaci do tego zajęcia powinni być sprawni fizycznie i po prostu zdrowi. Wymagania pracodawcy w tym zakresie to: ciśnienie w normie oraz zdrowy układ mięśniowo-szkieletowy.

Konieczny test

Poza tym konieczne jest wykonanie testu na SARS-CoV-2 metodą RT-PCR (wymaz z gardła i nosogardzieli). Test należy wykonać nie wcześniej niż 7 dni przed wyjazdem. Osobom, które podejmą pracę w firmie Fontestad koszt badania zostanie zwrócony przez pracodawcę (maksymalnie do 130 euro), po wcześniejszym przedstawieniu dokumentu potwierdzającego wykonanie badania (w tym koszt badania).

Czas pracy to okres od listopada br. do stycznia 2021. Tygodniowo: 40 godzin plus nadgodziny. Zarobki? Brutto: 7,65 euro/godz (nadgodzina 7,85 euro /godz). Netto: 6,85 euro/godz (nadgodzina – 7,03 euro/godz. - po odliczeniu ubezpieczenia społecznego (6,4 proc. i podatku (4 proc.). Przy obecnym kursie euro wynoszącym 4,5 zł standardowa godzina pracy to zatem 30 złotych i 80 groszy "na rękę". Każda nadgodzina natomiast to kolejne 31 zł i 60 groszy.

Jakie koszty?

Zakwaterowanie? Jego koszty w 100 procentach ponosi pracownik. On także płaci za zużycie zużycia wody, gazu, prądu. Tyle, że koszty te po prostu odciągane będą przez firmę przy każdej wypłacie. Jak podaje WUP w Toruniu, – orientacyjny miesięczny koszt wynajmu mieszkania to około 170 euro. Do tego dochodzi jednorazowa opłata dla pośrednika nieruchomości w wysokości 120 euro.

Firma gwarantuje pracownikom opiekę medyczną. Jeśli natomiast chodzi o wyżywienie, to koszty ponosi pracownik.

Przejazd do Hiszpanii i z powrotem będzie zorganizowany przez pracodawcę. Koszty podróży ponoszone będą przez pracownika (firma będzie dokonywała potrąceń z wypłaty co dwa tygodnie aż do całkowitego pokrycia ceny biletu - 240 euro). Ale, uwaga! W przypadku rezygnacji z wyjazdu do Hiszpanii oraz zerwania kontraktu pracodawca może obciążyć kosztami transportu.

Przy okazji kwestii podróży, jest ważna uwaga. Trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o bagaż to obowiązuje zasada: jedna torba do 25 kg oraz jedna mała do 10 kg. "W przypadku nadbagażu kandydat nie zostanie wpuszczony do autokaru" - uprzedza pracodawca.

Ryzyko pracy za granicą
Pracodawca zastrzegł, iż w celu podpisania kontraktu niezbędne będzie uprzednie przesłanie zeskanowanego dowodu osobistego celem założenia konta bankowego. Przekazanie danych do pracodawcy nastąpi za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń, zapewniających skuteczną ochronę danych osobowych. Sposób aplikacji zainteresowani znajda na stronie internetowej wuptorun.praca.gov.pl.

"W sytuacji trwającej epidemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2 decyzja o podjęciu pracy za granicą wiąże się z ryzykiem zarażenia się. Ostateczna decyzja związana ze skorzystaniem z niniejszej oferty pracy należy do osoby ubiegającej się o zatrudnienie za granicą. Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie niesie ze sobą ryzyko zarażenia się w związku z podjęciem pracy za granicą. Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych ( aktualne informacje i zalecenia na terenie Hiszpanii https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania), Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Przed wyjazdem do pracy należy sprawdzić aktualne informacje związane ze stanem epidemiologicznym na terenie Hiszpanii" - czytamy w urzędowej informacji.

Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.