Hity w świątecznych paczkach? To zdrowie i relaks

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Hity w świątecznych paczkach? To zdrowie i relaks

Leszek Kalinowski

Zmieniło się nasze życie, zmieniły świąteczne prezenty. Dziś pod choniką znajdziemy zdrową żywność i sportowy sprzęt.

To, że dajemy sobie prezenty na święta, nie zmienia się od lat. Ale to, co sobie ofiarujemy pokazuje, jak zmieniło się nasze życie. Kiedyś pod choinką znaleźć można było skarpety, kapcie, krawat, perfumy „Być może” albo szalik, robiony na drutach. Dziś? Oj, czego nie ma w oryginalnie zapakowanych paczkach.
No właśnie, jaki jest idealny, współczesny podarek? Okazuje się, że odpowiedź nie jest prosta. Bo ile osób, tyle może być odpowiedzi. Jak pokazują jednak ogólnopolskie badania np. Biblioteki Analiz - w ostatnich latach coraz częściej kupujemy książki albo sportowy sprzęt.

Najlepszy prezent

- Wchodzę do marketu i widzę reklamę. Jaki jest najlepszy prezent dla niej? Zestaw do mycia okien! No jak bym już staremu pokazała nie tylko okna, ale i drzwi, gdyby mi taki podarek sprezentował na święta - mówi Krystyna Mączyńska-Kawka z Zielonej Góry i podkreśla: - Prezent musi sprawiać przyjemność i być konkretnie dla danej osoby, a nie do wspólnego użytku. To musi być coś, czego samemu sobie człowiek nie kupi. A szczotkę to mogę każdego dnia przynieść ze sklepu i to wcale nie dla siebie.

Słodycze nie powinny znaleźć się w paczkach od Mikołaja

Zdaniem psycholog Ilony Hartwig, Polacy w ciągu ostatnich lat bardzo zmienili swój sposób życia. Co prawda, pracują dużo, ale też starają się znaleźć czas na aktywny wypoczynek, zwracają uwagę na to, co i jak jedzą. Te tendencję widoczne są także w świątecznych prezentach. Potwierdza to lekarz rodzinny z Zielonej Góry Robert Sapa, który uważa, że np. słodycze nie powinny znaleźć się w paczkach od Mikołaja.

- Każdy prezent, który zmusza nas do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, a nawet psychicznej (np. gry), jest bardzo dobry. Jeśli są to kijki, buty do biegania, kąpielówki, sprzęt sportowy, my, lekarze, możemy się tylko z tego cieszyć, że prezent nie będzie przejedzony - podkreśla. - Warto z tych podarków skorzystać już w czasie świąt, by spalić zbędne kalorie. Bo wiadomo jak to jest przy świątecznym stole.

R. Sapa jest przekonany, że wiele osób tak właśnie zrobi. - Rano czy wieczorem na ulicach widać, ilu ludzi zakłada dresy i biega, chodzi z kijkami. Dużo osób korzysta z basenu w CRS. I bardzo dobrze. Mamy nadzieję, że zdrowy styl życia będzie naszym przewodnim hasłem. Począwszy od najmłodszych - dodaje.
Joanna Bakalarz-Wojnowska z apteki w Gubinie przyznaje, że kosmetyki i preparaty dla zdrowia, witaminy to bardzo modne świąteczne prezenty. Z tego też powodu urządzono w aptece specjalny kącik ofert.

- Chcemy dziś oryginalnych prezentów i ręcznie wykonanych ozdób. Bo one mają swój klimat - mówią Zuzia i Agata Mikołajczak.
Mariusz Kapała - Chcemy dziś oryginalnych prezentów i ręcznie wykonanych ozdób. Bo one mają swój klimat - mówią Zuzia i Agata Mikołajczak.

Pod choinkę książkę

Do łask jako prezenty wracają książki. Sprzedawczyni z księgarni przy ul. 1 Maja w Świebodzinie mówi, że już od dłuższego czasu zauważa się zwiększone zainteresowanie książkami. - Rozpoczęło się już przed Mikołajem... Dla pań najczęściej kupowane są pozycje z serii Grey-a, zaś dla mężczyzn - książki historyczne i poradniki, dla młodzieży - fantastyczne i przygodowe. Być może kupi je Grażyna Wojtyszko, która od dawna chodzi po sklepach: - Moje dzieci mają praktycznie wszystko. Nie chcę dać im w prezencie kolejnej gry komputerowej. No chyba że byłaby edukacyjna. A takich na rynku nie ma.

- Kiedy ja byłam mała, ciężko było zdobyć w sklepie coś naprawdę fajnego, cieszyło nas wszystko. Pamiętam, że rodzice robili mi na Mikołaja paczki ze słodyczami. Dostawałam cukrowe mikołaje, bloki czekoladowe, pomarańcze, które były wtedy prawdziwymi rarytasami. A pod choinkę, jak dostałam cienkie białe rajstopy... matko jedyna, co to była za radość! - wspomina Ewelina Sienkowska z Kalska. Dziś, jako matka czwórki dzieci, stara się im robić wspólne prezenty.

- Dziewczynkom jakieś zestawy do zabawy kreatywnej, gry planszowe, chłopcom słuchawki - wymienia E. Sienkowska. - A w zeszłym roku była moda na kijki do nordic walking. Kupiłam też moim rodzicom!

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.