Hołd dla poległych, medale dla żywych. Uroczyste obchody rocznicy Grudnia ’70 i pacyfikacji Wujka

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
B. Siemianowska-Anioł, arko

Hołd dla poległych, medale dla żywych. Uroczyste obchody rocznicy Grudnia ’70 i pacyfikacji Wujka

B. Siemianowska-Anioł, arko

W środę, 16 czerwca w 34. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek przez oddziały komunistycznego wojska, milicji i ZOMO prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżami Wolności i Solidarności 48 osób, w tym pośmiertnie 11 osób zabitych podczas tej największej tragedii stanu wojennego.

Sejm uczcił rocznicę tragedii chwilą ciszy dzięki posłowi ze Śląska Grzegorzowi Tobiszowskiemu, który zaapelował o to z sejmowej mównicy. Była to rzadka w ostatnich dniach chwila jedności wszystkich posłów w sali sejmowej. Kwiaty pod pomnikiem robotników kopalni Wujek zastrzelonych 16 grudnia 1981 r. złożyła premier Beata Szydło.

Żyjącym uczestnikom strajku w kopalni Wujek oraz działaczom Solidarności odznaczenia wręczył, w imieniu prezydenta, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.

Premier przybyła do Katowic po godzinie 16 i wzięła udział we mszy świętej w intencji ofiar tragicznych wydarzeń. W programie uroczystości między innymi zaplanowano odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej lekarzy i pielęgniarki, którzy nieśli pomoc ofiarom pacyfikacji.

Pamięć zamordowanych przez komunistyczne władze robotników uczczono także na Wybrzeżu.

W 45. rocznicę Grudnia ’70 uroczystości odbyły się m.in. w Szczecinie i w Trójmieście. Znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców zapalili pracownicy Stoczni Gdańskiej. Wczesnym wieczorem zapalono z kolei znicze pod budynkiem, który – jako siedziba KW PZPR – został podpalony w grudniu 1970 r.

Gdyńskie obchody 45. rocznicy Grudnia ’70 rozpoczęły się o godz. 6 rano apelem poległych, na który jak każdego roku przyszły tłumy mieszkańców Gdyni.

– Musimy zwracać uwagę, żeby nie mogło się to powtórzyć. Jeszcze nie jest za późno. Jeśli się nie opamiętamy, jeśli nie zrozumiemy, że trójpodział władzy jest niezbędny, to uwierzcie mi, będę musiał jeszcze raz stanąć na czele i poprowadzić ten bój – mówił w trakcie rocznicowych obchodów Grudnia ’70 Lech Wałęsa.

Były prezydent brał udział w uroczystości zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności i w jej trakcie skomentował konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Jeżeli to będzie destabilizowało, ubliżało Polsce na arenie międzynarodowej, nie mamy wyboru. Trzeba będzie argumentować nasze zdecydowane postępowanie poprzez referendum. Oby do tego nie doszło – stwierdził Wałęsa.

W spotkaniu wziął też udział Jacek Kurski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury. Jego zdaniem z formuły uroczystości wynikła nieobecność wielu działaczy Solidarności czy jej przewodniczącego Piotra Dudy.

W ECES otwarto także wystawę nawiązującą do tryptyku filmowego Andrzeja Wajdy: „Człowieka z marmuru”, „Człowieka z żelaza” i „Wałęsy. Człowieka z nadziei”. W wernisażu wziął udział reżyser. Rocznicowe uroczystości odbywały się przez cały dzień.

Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem poległych górników katowickiej kopalni Wujek

Źródło: TVN24/x-news

B. Siemianowska-Anioł, arko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.