Karina Obara

Homofobia ma się u nas bardzo dobrze. I to jest wstyd

Bogumił Kolmasiak, kampanier Akcji Demokracji: - Osoby LGBT nie mają w Polsce łatwo, a ich sytuacja pogorszyła się wraz z dojściem Prawa i Sprawiedliwości Fot. archiwum Bogumił Kolmasiak, kampanier Akcji Demokracji: - Osoby LGBT nie mają w Polsce łatwo, a ich sytuacja pogorszyła się wraz z dojściem Prawa i Sprawiedliwości do władzy. Poprzedni rząd mógł spokojnie zbudować większość, jeśli chodzi o ustawę o związkach partnerskich - była gotowa ją przegłosować większość złożona z PO, SLD i Ruchu Palikota, jednak z jakiegoś powodu ekipy Tuska i Ewy Kopacz nie zdecydowały się nawet na najbardziej zachowawczy projekt posła Artura Dunina (PO). Wraz z dojściem do władzy prezydenta Andrzeja Dudy przepadła też ustawa o ustaleniu płci, która ułatwiała życie osobom, chcących dokonać korekty - Duda po prostu ją zawetował (2015 r.).
Karina Obara

Nie walczymy z przestępstwami z nienawiści, rośnie przemoc wobec osób LGBT+, brak możliwości sformalizowania związku - to tylko niektóre z powodów, że Polska zajęła drugie miejsce w rankingu homofobii w Europie. Gorzej jest tylko na Łotwie.

Politolog, dr Patryk Wawrzyński z UMK uważa, że stosunek do praw mniejszości jest zawsze wyznacznikiem standardów demokratycznych i kultury politycznej społeczeństwa. Po 1989 roku wydawało się, że konserwatywny Homo Sovieticus przechodzi do historii, Polacy stają się bardziej otwarci, tolerancyjni, a dzięki wyjazdom zagranicznym lepiej radzą sobie z różnorodnością.

Więcej o współczesnej mowie nienawiści wobec osób LGBT - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.