Majka Lisińska- Kozioł

Hubert musi być ciasno otulony. By się nie zgubić

Szacuje się, że w Polsce z autyzmem rodzi się 1 na ok. 160 dzieci. 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Na dowód Fot. 123RF Szacuje się, że w Polsce z autyzmem rodzi się 1 na ok. 160 dzieci. 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Na dowód solidarności z osobami dotkniętymi schorzeniem ponad 2 tys. budynków na całym świecie podświetlonych jest na niebiesko, np. Empire State Building w Nowym Jorku, Opera w Sydney, wieża Eiffla w Paryżu
Majka Lisińska- Kozioł

Dziecko autystyczne nie jest zainteresowane drugim człowiekiem. Jeśli nawet zadaje pytania, nie oczekuje odpowiedzi. Nie nawiązuje dialogu - mówi Maria Marczyk z Ośrodka Effatha.

Hubert do drugiego roku życia rozwijał się prawidłowo. Potem zaczęły mu umykać słowa, które wcześniej pamiętał. Zrobił się chaotyczny. Zamiast układać - rozrzucał klocki. Rodzice tłumaczyli sobie, że to przez ruchliwość. Postanowili jednak sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Podczas drugiej wizyty lekarze powiedzieli im, że u synka podejrzewają autyzm. - Nie mogłam uwierzyć. Nie chciałam. Rzuciłam się do komputera i zaczęłam pochłaniać informacje o autyzmie. Objawy, które tam podawano, pasowały do mojego dziecka; namiętne obracanie kółek od roweru, brak potrzeby wskazywania przedmiotów i osób palcem, unikanie wzroku rozmówcy - opowiada Wioletta. - Wydawało mi się, że śnię koszmar, ale to było życie. I ono toczyło się dalej.

***

Zofia i Jan mają na ścianie kolekcję zdjęć wnuczka. Tu Oluś całkiem mały, tam Oluś z rodzicami, Oluś u dziadków na kanapie, na nartach, przed ołtarzem, gdy szedł do I komunii. - Opiekujemy się Olusiem, odkąd pojawił się na świecie - mówią. - Ale przez pierwsze dwa lata nie zauważyliśmy, że dziecko jest inne niż rówieśnicy. To rodzice spostrzegli, że ich synek ma słaby kontakt z kolegami.

Czytaj więcej:

 • Na konsultację w tej sprawie rodzina czekała pół roku, a diagnoza, że to autyzm, zwaliła ich wszystkich z nóg.
 • Prawda jest taka, że autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju na podłożu neurologicznym. Co to oznacza?
Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Majka Lisińska- Kozioł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.