II LO w Białymstoku. Troje uczniów miało staż na Oksfordzie. Teraz zachęcają innych do wzięcia udziału (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz

II LO w Białymstoku. Troje uczniów miało staż na Oksfordzie. Teraz zachęcają innych do wzięcia udziału (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz

Kamila Mistarz, Karol Janiuk, Magdalena Piszczatowska, uczniowie II LO w Białymstoku mieli okazję poczuć się jak studenci jednej z prestiżowych uczelni na świecie, czyli University of Oxford. Teraz zachęcają swoich rówieśników do wzięcia udziału w konkursie myOXperience. Uczestnicy mogą wygrać pięciodniowy wyjazd na Oxford oraz roczne wsparcie doświadczonych mentorów edukacyjnych. Zgłoszenia są przyjmowane do 16 grudnia.

Nie trzeba być jakimś wielkim kujonem czy totalnym geniuszem, żeby pojechać na studia do Wielkiej Brytanii, a szczególnie na Oxford. Przyda się za to wielka determinacja. Trzeba marzyć i mieć pasję - uśmiecha się Kamila Mistarz.

Ona i jej kolega Karol Janiuk realizują program matury międzynarodowej w II LO w Białymstoku. Marzą, by po maturze studiować....właśnie na Oxfordzie. Dlatego wyjazd do Wielkiej Brytanii był dla nich nie tylko wspaniałą przygodą, ale również okazją do przyjrzenia się z bliska studenckiemu życiu. Wrócili zadowoleni, z przekonaniem, że studiowanie w czołowych ośrodkach, które do tej pory wydawało się odległym marzeniem, jest tak naprawdę w zasięgu ręki.

- Nauczyłam się, że wszystkie granice, które sobie stawiam, są tylko w mojej głowie. I wystarczy je pokonać, by dostać się na wymarzoną uczelnię, spełnić swoje marzenia - mówi Kamila Mistarz.

Licealiści mieszkali w założonym w 1571 roku przez królową Elżbietę I Jesus College, wzięli udział w wykładach z profesorami, spotkaniach ze studentami.

- Mieliśmy spotkania z tutorami, którzy dawali wykłady na różne tematy, od matematyki, fizyki, biologii po zagadnienia humanistyczne, jak nauka o starodawnym angielskim, czy historia muzyki - opowiada licealistka.

Uczniowie II LO spędzali też mnóstwo czasu ze studentami. Poznawali studenckie życie. Odwiedzili również Oxford.

- Nie mieliśmy większych problemów z dogadaniem się po angielsku. Owszem, był lekki stres przed wyjazdem - przyznaje Karol Janiuk.

Uczniowie, którzy planują studia na międzynarodowych uczelniach i ośrodkach edukacyjnych mogą wziąć udział w konkursie myOXperience. Trwa jego druga edycja. Celem konkursu jest promocja wśród młodzieży idei studiowania na renomowanych uczelniach zagranicznych, podniesienie poziomu wiedzy na temat wymagań, jakie uczelnia stawia przed przyszłymi studentami, oraz wskazanie możliwości uzyskania pomocy finansowej dla najzdolniejszych maturzystów.

Czytaj też: II LO w Białymstoku. Egzamin państwowy z języka niemieckiego (zdjęcia)

Konkurs składa z dwóch etapów. Uczestnicy muszą opowiedzieć o swoich pasjach oraz wykazać się umiejętnością krytycznego myślenia. Wymagana jest też komunikatywna znajomość języka angielskiego. Nabór wniosków trwa do 16 grudnia. Więcej informacji na www.myoxperience.pl

- Myślę, że moi uczniowie doskonale poradzą sobie z tym zadaniem, bo realizujemy w szkole przedmiot teorii wiedzy, który uczy myślenia poza schematami, krytycznego podejścia do wiedzy oraz sposobu uzasadniania swojego stanowiska - podkreśla Dariusz Bossowski, dyrektor II LO w Białymstoku. - Do udziału w konkursie wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego, co również w przypadku uczniów realizujących program międzynarodowy nie będzie problemem, gdyż językiem wykładowym dla wszystkich przedmiotów tym oddziale jest język angielski.

Karol Janiuk wspomina, że łatwo nie było. Należało wypełnić mnóstwo formularzy. Według niego, najtrudniejszym z wyzwań było odpowiedź na pytanie czy uważamy, że automatyzacja pracy jest pożyteczna.

Julita Januszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.