Ile podatku zapłaciliśmy? Ilu milionerów przybyło? Zobacz podsumowanie kampanii PIT przez KAS

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Jakub Wróblewski

Ile podatku zapłaciliśmy? Ilu milionerów przybyło? Zobacz podsumowanie kampanii PIT przez KAS

Jakub Wróblewski

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku podsumowała kampanię PIT w województwie podlaskim. Z analiz wynika, że w tym roku w woj. podlaskim do urzędów skarbowych wpłynęło 583 tys. PIT-ów różnego rodzaju. Blisko 91 proc. z nich Podlasianie złożyli w formie elektronicznej. Do 1136 osób wzrosła liczba milionerów w województwie podlaskim. Najwięcej Podlasian skorzystało z odliczeń na cele rehabilitacyjne, ulgi rodzinnej i termomodernizacyjnej.

Blisko 3 mld zł zapłacili podatnicy w województwie podlaskim

Moment podsumowania kampanii rozliczania PIT-ów przez Krajową Administrację Skarbową, jak co roku przypada na przełom czerwca i lipca. Rozliczając się za 2021 r. podatnicy w województwie podlaskim zapłacili 2,979 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i było to o 332 mln zł więcej niż przed rokiem. Tradycyjnie większość podatników, bo aż 96 proc. znalazło się w pierwszym przedziale podatkowym i zapłaciło 17 proc. podatek.

Liczba milionerów w województwie podlaskim rośnie

W drugim przedziale podatkowym znalazło się 4 proc. podatników. W tej grupie więcej osób niż przed rokiem wykazało dochód powyżej miliona złotych. Takich podatników było w tym roku aż 1136, podczas gdy rok wcześniej dochodami powyżej miliona złotych mogło pochwalić się 1047 osób. Największa liczba „zamożnych" była w Białymstoku i okolicach – 606 (o 43 więcej niż przed rokiem) oraz w Łomży – 120 (o 5 więcej niż przed rokiem) i w Suwałkach – 90 (o 11 więcej niż przed rokiem).

Rekordowe dochody

Z podsumowania białostockiej Izby Administracji Skarbowej wynika, że największy dochód w wysokości ponad 52 mln zł osiągnął przedsiębiorca rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Augustowie. Z kolei wśród najbardziej popularnych zeznań PIT-37, które najczęściej składają osoby zatrudniane na umowę o pracę, rekordowy dochód wyniósł ponad 4,1 mln zł. Natomiast najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowym, jaki wykazał podatnik w PIT-38 to ponad 4,7 mln zł. Był on siedmiokrotnie mniejszy niż w roku ubiegłym.

Rekordowe dopłaty i zwroty

Rozliczając się za 2021 rok dochody z zagranicy wykazało 12 460 podatników, którzy łącznie zarobili ponad 629 mln zł. Rok wcześniej takich osób było 12 352 i zarobili o 46 mln zł mniej.

Interesujących statystyk dostarcza także analiza dopłat i zwrotów. Co roku w większości składanych zeznań podatnicy wykazują nadpłatę do zwrotu. W tym roku takich zeznań było prawie 410 tys. Urzędy skarbowe z woj. podlaskiego zwrócą podatnikom łącznie ponad 451 mln zł. Z kolei, podatników, którzy muszą dopłacić jest 92 tys., i dopłacą oni łącznie prawie 300 mln zł podatku wykazanego w zeznaniach. Zeznań „zerowych", czyli takich z których nie wynikał ani zwrot, a ni dopłata było w tym roku 73 tys. - informuje Radosław Hancewicz rzecznik prasowy podlaskiej KAS

Rekordowa kwota jaką urząd skarbowy zwrócił podatnikowi to 1,6 mln zł (Urząd Skarbowy w Łomży). Z kolei rekordowa dopłata jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu to 3,6 mln zł (Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku).

Z jakich ulg korzystaliśmy najchętniej?

Najpopularniejszą jest ulga na dzieci. W tym roku liczba dzieci, na które odliczono ulgę wyniosła 187 107 i było to o 494 dzieci więcej niż przed rokiem. Biorąc pod uwagę popularność, na drugim miejscu była ulga rehabilitacyjna. Zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania ulgą termomodernizacyjną, z której można skorzystać od stycznia 2019 r. W rozliczeniach za 2021 rok skorzystało z niej 13 248 podatników, a zwrot podatku wynosił aż 229 mln zł. Rok wcześniej z rozliczenia skorzystało 8 718 podatników, którzy odliczyli łącznie 140 mln zł.

Kolejny rok "Bez PIT dla młodych"

Ze zwolnienia „Bez PIT dla młodych" skorzystało 42 656 młodych podatników. Łączna kwota przychodu „młodych" podatników objęta w 2021 roku tym zwolnieniem to prawie 909 mln zł, w tym 676 mln zł to przychody z umów o pracę, a 232,8 mln zł to przychody z umów zleceń.

Mieszkańcy województwa podlaskiego chętniej inwestują na giełdzie

W 2021 roku mieszkańcy województwa podlaskiego chętniej niż rok wcześniej inwestowali na Giełdzie Papierów Wartościowych. Liczba osób, które w zeznaniach PIT-38 wykazały przychody (dochód lub stratę) ze sprzedaży papierów wartościowych wyniosła w tym roku 8 191.

Pomimo, iż wzrosła liczba podatników zarabiających na giełdzie – w tym roku było ich 4881, to łączny wykazany przez nich dochód był niższy niż w ubiegłym roku i wyniósł zaledwie 164 mln zł. Rok wcześniej było to 289 mln zł. Więcej jest też osób, które straciły na swoich giełdowych inwestycjach. W 2021 r. na swoich transakcjach „na minusie" było 3 413 podatników, podczas gdy rok wcześniej stratę z giełdy wykazało 2 975 osób. - informuje Radosław Hancewicz rzecznik prasowy podlaskiej KAS

Jakub Wróblewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.