Józef Piasecki

Ile radni powinni dostawać pieniędzy za sesję?

Paweł Mrowiec sprzeciwia się wysokim dietom radnych Fot. Józef Piasecki Paweł Mrowiec sprzeciwia się wysokim dietom radnych
Józef Piasecki

Rozmowa z Pawłem Mrowcem, który na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kożuchowie złożył wniosek o obniżenie diet rajców.

Skąd pomysł wniosku o obniżenie diet radnych?
Z braku pieniędzy na inne ważne cele. Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek na przykład dofinansowuje obecnie wspólnotom tylko remonty obiektów będących zabytkami. Najlepiej, gdyby dofinansować remonty wszystkich wspólnot w naszym mieście. Radni, moim zdaniem, mają za wysokie diety.

Dlaczego wspólnoty nie są wpisane do rejestru zabytków?
Widzimy na przykład trwający remont przy ul. Klasztornej nr 3. Właściciele tego budynku nie otrzymali żadnej pomocy ze strony miasta. Mamy np. w obrębie murów obronnych niewpisane do rejestru budynki Klasztorna nr 5, Rynek nr 20, Kościelna nr 4 i nr 8. Zależy nam na rewitalizacji starówki, więc musimy się zmobilizować. Mury obronne i inne historyczne atuty też są ważne, jednak miasto przede wszystkim powinno służyć mieszkańcom. To jest według mnie podstawowe zadanie. Poprzednie władze planowały np. dopasowanie do stylu średniowiecznych kamienic w Rynku budynku, który powstał w latach 60. (Rynek nr 20), a gdzie obecnie mieszczą się siedziby dwóch banków. Kiedy rozmawiałem z mieszkańcami tego budynku, okazało się, że projekt powstał bez konsultacji z nimi. I to chyba było błędem, gdyż nie mieli oni już wpływu na to, jak będą wyglądać balkony i okna.

Jakie były okoliczności złożenia wniosku?
Radni na sesji podnieśli teraz podatki, wprawdzie minimalnie, ale to zawsze podwyżka. Tłumaczyli to tym, że chcą inwestycji i miasto na nie czeka. Jeżeli my wszyscy zaciskamy pasa, to uważam, że tym bardziej radni powinni dać dobry przykład. Jeżeli ich deklaracje pokrywają się z czynami, to jestem spokojny, że mój wniosek znajdzie pozytywny odzew. Liczyłbym także na głosowanie imienne, gdyż nie ma się przecież czego obawiać czy wstydzić. Jeżeli Kożuchów ma doganiać inne miasta, to nie ma lepszego sposobu, jak samemu dać dobry przykład.

Na jaką obniżkę diet Pan liczy, jeżeli radni pozytywnie podejdą do wniosku?
Nie wskazywałem kwoty. Dałem radnym możliwość wyboru. Mam nadzieję na znaczną obniżkę diet. Jeżeli radni potrafią oddać hojną ręką 270 tys. zł na remont ściany ratusza, przy małym dofinansowaniu z zewnątrz, to dlaczego mieliby nie dołożyć z diet do remontów budynków kożuchowian? Przecież to ich elektorat. Na pewno taka obniżka byłaby dobrze widziana.
Dziękuję za rozmowę.

Rada Miejska w Kożuchowie liczy 15 osób

Autor: Józef Piasecki

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.