Ile razy odzyskiwaliśmy niepodległość? Dwa i pół? [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Ile razy odzyskiwaliśmy niepodległość? Dwa i pół? [WIDEO]

Jarosław Miłkowski

– Najbardziej poprawną liczbą będzie trzy – mówi Janusz Hwozdyk, nauczyciel historii i dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie

Niepodległość to stan na mapie, stan w prawie czy stan umysłu?
Wszystkie te trzy elementy muszą wystąpić jednocześnie. Nie możemy mówić o niepodległym państwie, gdy nie ma go na mapie. Nie możemy też mówić o niepodległości, jeśli kraj nie posiada międzynarodowego uznania, a jego władze nie pochodzą od obywateli.

A czym jest niepodległość?
To jest jedno z trudniej definio¬walnych pojęć. Pojęcia niepodległość i suwerenność nakładają się na siebie. O niepodległości czysto formalnej możemy mówić wówczas, kiedy mamy zagwarantowane uznanie międzynarodowe naszego państwa przez inne kraje. O suwerenności mówimy wówczas, kiedy sami decydujemy o stosunkach wewnętrznych i kształtowaniu naszych stosunków z innymi państwami. W dobie integracji Polski z Unią Europejską pytanie o zakres suwerenności jest jednak dużym problemem.

Czytaj w czwartkowym wydaniu ,,Gazety Lubuskiej" i w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.