Ile sprzętu ochronnego trafiło do zielonogórskiego szpitala do tej pory? Czy taka liczba wystarcza na kolejne dni?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz/PolskaPress
Natalia Dyjas-Szatkowska

Ile sprzętu ochronnego trafiło do zielonogórskiego szpitala do tej pory? Czy taka liczba wystarcza na kolejne dni?

Natalia Dyjas-Szatkowska

Jak informują przedstawiciele zielonogórskiej lecznicy, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze otrzymał m.in. z rezerw rządowych 340 kombinezonów i 1400 masek ochronnych w dwóch transzach. Co jeszcze trafiło do szpitala, by łatwiej było walczyć z ewentualnymi przypadkami zakażenia koronawirusem? Płynie wsparcie od samorządu województwa, od prywatnych firm...

Jeszcze pod koniec lutego 2020 roku zarząd województwa podjął decyzję o przeznaczeniu 350 tys. zł na zakup aparatury ratującej życie, czyli ECMO, dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. - Podjęliśmy też decyzję o doposażeniu oddziału zakaźnego w inne urządzenia, np. myjki do dezynfekcji o wartości 125 tys. zł. – wyjaśniała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na pewno dużą pomocą dla zielonogórskiej placówki było wsparcie, które otrzymała w zeszłym roku, kiedy lecznica walczyła z bakterią New Delhi. Wtedy kupiono sprzęt do szybkich badań laboratoryjnych. Dzięki niemu można np. szybko wykluczyć grypę.

Wojewoda informował o rezerwach rządowych

Wojewoda Władysław Dajczak informował, że w marcu premier desygnował kwotę 100 mln zł na walkę z koronawirusem. - Na ewentualne potrzeby, które dyrektorzy szpitali wykażą. Aby przygotować odpowiednie pomieszczenia, sprzęt - mówił dziennikarzom wojewoda Władysław Dajczak. - Dyrektorzy lubuskich lecznic złożyli takie wnioski do wojewody.

Jak informuje nas rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Sylwia Malcher-Nowak, do lecznicy z rezerw rządowych trafiło 340 kombinezonów i 1400 masek w dwóch transzach.

Płynie wsparcie od firm

Zielonogórski szpital wspierały też firmy z różnych stron Polski. Przedsiębiorstwo z Katowic przekazało płyny, koncentraty, chusteczki, żele do dezynfekcji. Firma z Zabrza dostarczyła 2,5 tys. masek chirurgicznych. Jedna z aptek zaś 5 tys. sztuk takiego sprzętu. Kolejne przedsiębiorstwa przekazywały też rękawice ochronne, specjalne chusteczki.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze dysponuje laboratorium. Ono, po doposażeniu, mogłoby szybciej pracować i sprawniej wykonywać badania. Obecnie badania na obecność koronawirusa wykonywane są w stacji Sanepidu w Gorzowie Wlkp.

Marszałek i wojewoda rozmawiają o koronawirusie

We wtorek doszło do spotkania wojewody Władysława Dajczaka i marszałek Elżbiety Anny Polak. Tematem rozmów były działania w związku z wystąpieniem koronawirusa w Polsce. Wojewoda podsumował na nim, jakie działania podejmował w tej sprawie. Jak informuje Lubuski Urząd Wojewódzki wojewoda m.in. wnioskował do ministra finansów o wsparcie w wysokości ok. 10 mln zł dla naszego województwa w związku z walką z koronawirusem. Pierwsze miliony już spłynęły do Lubuskiego. Wnioskował też do Agencji Rezerw Materiałowych o środki ochrony dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Te, jak wiemy, również trafiają do zielonogórskiej lecznicy.

Oprac. Natalia Dyjas, źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Lubuski Urząd Wojewódzki

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.