Ile wypłaca władza?

Czytaj dalej
Justyna Wojciechowska-Narloch

Ile wypłaca władza?

Justyna Wojciechowska-Narloch

W toruńskim magistracie najniższe pensje wynoszą 3068 zł brutto. W urzędzie wojewódzkim pracownicy średniego szczebla dostają średnio 3871 zł, a w marszałkowskim wszyscy - poza kadrą kierowniczą - średnio po 3130 zł brutto. Prezydent Michał Zaleski zarabia 13 261 zł, pensja marszałka województwa Piotra Całbeckiego wynosi 13 615 zł, wynagrodzenie wojewody Mikołaja Bogdanowicza to 11 186 zł miesięcznie.

Dostać się do urzędu - to marzenie wielu osób. Praca może nieciekawa, monotonna i bez szczególnych wyzwań, ale za to stabilna. Na niższych stanowiska też raczej słabo płatna.

Praca w ściśle określonych porach, tzw. trzynastki, wolne weekendy i pewny przelew na konto- to atuty stanowiska w urzędzie. Pensje jednak stają się atrakcyjne tylko wówczas, gdy z szeregowca awansuje się do średniego szczebla bądź do ścisłego kierownictwa.

Ostatnie podwyżki wynagrodzeń zostały wprowadzone od 1 kwietnia tego roku

Przykłady z całego regionu pokazują, że zarówno państwowa, jak i samorządowa administracja ma tendencję do rozrastania się, a nie kurczenia. Poza tym daje ona tym ambitniejszym szansę na awans, a to nie zdarza się w każdej firmie. To wszystko natomiast składa się na stabilizację, którą tak bardzo cenią sobie urzędnicy.

Rezerwa w budżecie

W toruńskim magistracie zatrudnionych jest 466 osób. Pula na ich wynagrodzenia wynosi 35 870 171 złotych.

Urzędnicze stanowiska nie należą jednak do najlepiej opłacanych. Szczególnie te na najniższym szczeblu. W Urzędzie Miasta Torunia takie należą do pomocy administracyjnych oraz kierowców. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie brutto to 3068 zł.

Na ponad tysiąc złotych więcej liczyć może personel średniego szczebla, czyli m.in. inspektor, starszy referent czy główny specjalista. Tu średnia miesięczna pensja brutto wynosi 4361 zł brutto. Jeszcze lepiej prezentują się średnie miesięczne dla dyrektorów i ich zastępców - 7688 zł. Imponująco wypada też ścisłe kierownictwo magistratu, do którego należą prezydent, jego zastępcy oraz skarbnik miasta. Średnia dla tych osób to 11 867 zł.

- Ostatnie podwyżki wynagrodzeń zostały wprowadzone od 1 kwietnia tego roku - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia. - W przyszłorocznym budżecie miasta, który jest w tej chwili na etapie planowania, zakłada się rezerwę wysokości 1 500 000 zł z przeznaczeniem na ewentualny wzrost wynagrodzeń. Decyzje dotyczące jej uruchomienia podejmowane będą po otrzymaniu informacji o kwotach dotacji i subwencji z budżetu państwa na rok 2018 oraz po zbilansowaniu planu dochodów i wydatków bieżących na rok 2018.

Podwyżka w kwietniu

Z danych, które otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego wynika, że średnie wynagrodzenie zasadnicze wszystkich zatrudnionych tam osób wynosi 3289 zł brutto.

Szeregowi pracownicy u marszałka dostają 3130 zł miesięcznie, a kadra kierownicza średnio 4290 zł. Wyższe pensje zasadnicze mają dyrektorzy departamentów - to 5075 zł. Zasadnicze wynagrodzenie marszałka województwa wynosi 6,5 tys. zł, wicemarszałka 5,8 tys. zł, a członka zarządu - 5,4 tys. zł (wszystkie kwoty brutto). Na pensje składają się oprócz nich różne dodatki.

- Pracownicy urzędu otrzymali podwyżki wynagrodzenia w kwietniu - mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. - W najbliższym czasie nie są planowane żadne regulacje. Wcześniejsza podwyżka miała miejsce w maju 2014 roku.

Pensje z rozporządzenia

Inaczej sytuacja wygląda w administracji państwowej, czyli w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Tu poziom wynagrodzeń reguluje specjalne rozporządzenie.

Na stanowiskach średniego szczebla średnie wynagrodzenie zasadnicze wynosi 3871 zł brutto, plus dodatki za wieloletnią pracę w służbie cywilnej - średnio 689 zł. Na wyższych stanowiskach - dyrektorzy i ich zastępcy- średnie wynagrodzenie zasadnicze to 5711 zł, a dodatki za wieloletnią pracę na tych stanowiskach średnio wynoszą 882 zł (wszystkie kwoty brutto).

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.