Tomasz Maleta

Im bliżej wyborów...

Autobus komunikacji miejskiej w Białymstoku Fot. archiwum Autobus komunikacji miejskiej w Białymstoku
Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety

Prezydent Warszawy obwieściła, że od września uczniowie podstawówek będą jeździć komunikacją stołeczną za darmo. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo ich rówieśnicy z Krakowa korzystają z tego przywileju już od września 2016 roku. I to bez związku ze smogiem. Co prawda nie wiadomo jeszcze jak to będzie po wakacjach, bo reforma edukacja może odcisnąć swoje piętno także i na tej uldze. Zanosi się, że krąg beneficjentów poszerzy się bowiem o dwa roczniki niedoszłych gimnazjalistów.

Przy Warszawie i Krakowie Białystok jawi się jako ubogi krewny. Nie tylko pod względem ekonomicznym, ale i infrastrukturalnym. Nie mamy metra, kolei podmiejskiej, tramwajów, trolejbusów. Z drugiej strony mamy znacznie mniej uczniów. Wydawałoby się, że wprowadzenie takiej ulgi nie powinno być problemem. Ale magistrat mówi „nie”. Na razie.

Ale podobnie było ze zniesieniem klikania e-kartą czy dopuszczeniem taksówek na buspasy. Przez wiele miesięcy słyszeliśmy, że też nic z tym nie da się zrobić. A jednak widmo wyborów wymusiło zmiany. Podobnie może być już za rok. Co prawda uczniowie, jak ryby głosu nie mają, ale ich rodzice to i owszem. Zwłaszcza, gdy taką ulgę obieca im konkurencja samorządowa.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.