Joanna Krężelewska

Integracja na wodzie: promują aktywny wypoczynek w Niemczech i w Polsce

Integracja na wodzie: promują aktywny wypoczynek w Niemczech i w Polsce
Joanna Krężelewska

Zaledwie kilka godzin w aucie wystarczy, by zobaczyć zachwycający różnorodnością krajobraz Pojezierza Meklemburskiego. Region kusi czystą wodą i rozwiniętą infrastrukturą turystyczne.

Jak się pochwalić tym, co mamy pięknego? Najlepiej... wspólnymi siłami. Tak właśnie powstał projekt Związku Gmin Mecklenburgische Kleinseen-platte z niemieckiego Mirow i Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, który swą siedzibę ma w Karlinie. W dniach 9-11 czerwca zaproszenie do Niemiec przyjęło 50 kajakarzy z terenu ZMiGDP. Celem wyprawy był Wesenberg, trzytysięczne miasto położone na Pojezierzu Meklemburskim. Pojezierze to kraina parków narodowych, rezerwatów przyrody, jezior sprytnie połączonych kanałami. System kanałów i śluz umożliwia organizację rejsów, połączonych ze zwiedzaniem zabytkowych miast, obserwowaniem przyrody i wędkowaniem. Znaczna część regionu jest udostępniona do uprawiania sportów wodnych - kajakarstwa oraz sportów motorowodnych. Nie brak tu wypożyczalni sprzętu - od kajaków, przez łodzie, pływające domki, jachty, żaglówki. Na wodniaków czekają świetnie wyposażone mariny. To właśnie chcieli pokazać organizatorzy wyprawy, której organizacja była możliwa dzięki partnerskiemu projektowi dofinansowanego z Funduszu Małych Projektów w ramach programu współpracy Interreg IV.

Baza kajakowa i obozowisko mieściło się na terenie niemieckiego klubu kajakowego SV „Union” Wesenberg e.V. Sektion Kanu. Uczestnicy płynęli wyznaczonymi trasami po kanałach Małego Pojezierza Meklemburskiego. Pierwsza trasa - „Wangnitzerseerunde” - ma swój początek przy stanicy nad jeziorem Woblitzsee. Dalej do prawego dopływu Łaby - rzeki Haweli. Po krótkim odcinku kajakarze mogli zobaczyć, jak sprawnie działają śluzy. W ciągu kilkudziesięciu sekund poziom wody zmienia się o kilka metrów, otwierają się wrota i można płynąć dalej. Niecierpliwi mogą skorzystać z metalowego wózka i przewieźć kajak lądem. Trasa wiodła do miejsca, gdzie Hawela łączy się z jeziorem Drewensee i dalej przez Finowsee do jeziora Wagnitzsee. Czysta woda, soczysta zieleń roślin, maleńkie wyspy - jest co oglądać i gdzie odpocząć.

Druga trasa - „Schwaanhavel” - pokazała zróżnicowanie krajobrazu. Z Haweli, tuż za śluzą, kajakarze skręcili w Schwaanhavel. Tutaj czekał na nich mały egzamin z manewrowania kajakiem. Na niektórych odcinkach płynie się tuż pod zwieszonymi nad wodą gałęziami, które tworzą żywe korytarze. Jest prawie jak w dżungli. Tak płynie się do jeziora Plätlinsee. Celem była położona nad nim miejscowość Wustrow.

- Dziękujemy Helmutowi Hamptowi, burmistrzowi Wesenbergu, Heiko Kruse, kuratorowi Mecklenburgische Kleinseenplatte, Manfredowi Schröderowi, inicjatorowi wyjazdu i Enrico Hackbarthzowi za wspaniałą organizację pobytu - mówi Remigiusz Spaleniak ze Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty i chętnych zaprasza na powtórkę już w Polsce - w lipcu w Karlinie. Wyprawa odbyła się bowiem w ramach „XVI Międzynarodowego Spływu Kajakowego Parsęta 2017. Polsko - Niemieckie Spotkania Turystyczne”, którego drugi etap odbędzie się w dniach 27 - 30 lipca w Karlinie. Sąsiedzi zza Odry już pochwalili się swoimi terenami, a w lipcu międzynarodowy spływ kajakowy organizują Polacy. Zapisy rozpoczną się na miesiąc przed terminem imprezy (na www.parseta.org.pl). Udział będzie bezpłatny.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.