Internetowe Konto Pacjenta (IKP) ułatwi korzystanie z usług medycznych. Sprawdź, jak zalogować się na swoje konto i co dzięki niemu zyskasz

Czytaj dalej
Patrycja Wacławska

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) ułatwi korzystanie z usług medycznych. Sprawdź, jak zalogować się na swoje konto i co dzięki niemu zyskasz

Patrycja Wacławska

W każdej siedzibie NFZ w Łódzkiem możemy założyć profil zaufany i zalogować się na swoje Indywidualne Konto Pacjenta (IKP). Zarówno założenie profilu zufanego, jak i korzystanie z IKP jest bardzo wygodne, bezpieczne i przede wszystkim łatwe.

Internetowe Konto Pacjenta to narzędzie ułatwiające korzystanie z usług medycznych oraz baza wiedzy o Twojej historii leczenia. Żeby zacząć z niego korzystać, należy założyć profil zaufany a następnie zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Zakładamy profil online

Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu – online z wykorzystaniem elektronicznych usług banku, którego jesteś klientem. Możesz także zarejestrować się w serwisie pz.gov.pl i potwierdzić swój profil w jednym z 1.500 punktów potwierdzających w całej Polsce (działają one w oddziałach NFZ, urzędach gminy, urzędach skarbowych).

Zarówno listę banków, jak i punktów potwierdzających można znaleźć na stronie pz.gov.pl.

Pamiętajmy, że profil zaufany przyda się nie tylko do logowana na swoim koncie IKP. Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych, czyli załatwiać ważne sprawy bez wychodzenia z domu.

Ważne! Aby potwierdzić profil zaufany należy zabrać ze sobą dowód osobisty i telefon komórkowy.

Profil można też założyć w każdej z siedzib Narodowego Funduszy Zdrowia w całym województwie:

– Łódź, sala obsługi przy ul. Kopcińskiego 56,

– Piotrków Trybunalski, al. Armii Krajowej 15 (wejście od ul. Szkolnej),

– Sieradz, plac Wojewódzki 3,

– Skierniewice, ul. Jagiellońska 29

Masz pytanie: dzwoń pod numer bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590

E-recepty

Dzięki dostępowi do Konta będziemy otrzymać e-receptę e-mailem lub jako SMS. Co to oznacza? Lekarz elektronicznie wystawi e-receptę. Pacjent otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem lub e-mail z załączoną informacją o e-recepcie. W aptece farmaceuta poprosi nas o podanie 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL osoby, na którą wystawiona jest recepta albo też zeskanuje kod z informacją o e-recepcie, którą mamy w e-mailu. Pacjent, który nie korzysta z IKP otrzyma od lekarza wydruk informacyjny i na podstawie tego wydruku farmaceuta wyda lek.

Lek z e-recepty wykupimy w dowolnej aptece, nie tracąc refundacji. Chorzy przewlekle po ustaleniu z lekarzem mogą dostać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie. E-recepta jest zawsze czytelna, nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek lub będziesz musiał wrócić do lekarza po poprawnie wystawioną lub czytelną receptę.

Nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)

Czy wiesz że
E-recepty wystawia już kilkadziesiąt placówek w 85 miastach w Łódzkiem, m.in. W Łowiczu, Łodzi, Skierniewicach, Radomsku, Brzeźniu, Kutnie, Ksawerowie. Otrzymało je już 50 tys. pacjentów. Od stycznia 2020 r. wszyscy pacjenci będą otrzymywali e-recepty.

Jak to działa?

Co znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta

– Zobaczysz swoje e-recepty z informacją o dawkowaniu leków.

– Sprawdzisz, jakie recepty (także papierowe) zrealizowałeś po 1 stycznia 2019 roku.

– Znajdziesz historię swoich wizyt (od 2008 roku) refundowanych przez NFZ.

– Udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków.

– Masz dostęp do danych swoich dzieci do 18. roku życia.

– Kiedy otrzymasz e-skierowanie, zobaczysz informacje o zaplanowanych wizytach u lekarza, zabiegach, pobytach w szpitalu.

Znajdziesz tam też informacje o:

Z myślą o seniorach

Co ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta (ZIP)

Zintegrowany Informator Pacjenta – system prowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia – jest częścią Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki niemu, swoje dane medyczne – także te z ZIP – znajdziesz w jednym miejscu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.pacjent.gov.pl i zalogujesz się, np.kontem ZIP, do IKP.

Pamiętaj! Internetowe Konto Pacjenta to internetowa aplikacja, dzięki której w szybki i bezpieczny sposób odnajdziesz informacje o swoich danych medycznych. Możliwości systemu będą coraz większe, dlatego z czasem zyskasz dostęp do jeszcze większej bazy przydatnych danych o swoim zdrowiu.

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.