Inwestycje w powiecie mogileńskim czekają na przegłosowanie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Agnieszka Nawrocka

Inwestycje w powiecie mogileńskim czekają na przegłosowanie

Agnieszka Nawrocka

W 2016 roku powiat mogileński wyda ponad 2 mln zł na inwestycje. Najdroższa będzie budowa drogi w Miradzu.

Tuż przed świętami odbędzie się sesja rady powiatu, na której będzie głosowany projekt budżetu. Według planów, jakie przedstawił zarząd powiatu dochody wyniosą 56,8 mln zł, wydatki 59,7 mln zł.

Oświata kosztuje najwięcej

Wśród wszystkich wydatków, największe to wydatki na oświatę - ponad 21 mln zł oraz kolejne 8 mln na „edukacyjną opiekę wychowawczą”.

Ponad 6 mln zł to wydatki na pomoc społeczną, w tym na Dom Pomocy Społecznej, PCPR. Spore są także wydatki na transport, drogi 6,7 mln zł. Sporo kosztuje utrzymanie administracji - 5,8 mln zł. Większość tej sumy to koszty utrzymania starostwa, ale w tym także ponad 200 tys na diety i koszty wyjazdów radnych.

Inwestycje za ponad dwa miliony złotych

Mieszkańcy powiatu oczekują na jakie inwestycje mogą w przyszłym roku liczyć. Do zrobienia jest wiele, pieniędzy zawsze za mało. Zarząd powiatu zaplanował inwestycje na poziomie 2,1 mln zł. Największa część tej sumy, bo 1,2 mln zł ma zostać przeznaczona na przebudowę drogi Strzelno-Wójcin. Mieszkańcy leżącej przy tej trasie Nowej Wsi w tym roku wiele razy domagali się remontu. W końcu powiat wykonał kilkaset metrów dywanika asfaltowego. Jednak w przyszłym roku komfort jazdy ze Strzelna do Przyjezierza nie całkiem się poprawi. Zaplanowano bowiem remont jedynie 1,3 km jezdni w Miradzu. Kolejna większa inwestycja to remont drogi w Rzadkwinie, a konkretnie 700 metrów drogi. Kosz to 400 tys. zł i powiat zaciągnie kredyt na to zadanie. Ponadto w planach jest wykonanie dokumentacji na remont drogi Zbytowo-Łąkie (około 2 km, a koszt projektu to 54 tys. zł), w planach jest zlecenie zaprojektowania kilometrowego chodnika w Padniewku (od drogi gminnej w kierunku Kopczyna, koszt to 30 tys. zł), kolejny projekt (tym razem za 20 tys. zł) to dokumentacja na budowę chodnika w Strzelcach (około 300 metrów, przy drodze Strzelce-Mogilno).

Kupią karetkę i auto osobowe

W planach wydatków uwzględniono ponadto dotację - 50 tys. zł, jako wkład na zakup karetki dla SPZOZ, o co prosił niedawno radnych dyrektor lecznicy Marek Gotowała. W planach starostwa jest także zakup samochodu osobowego za 60 tys. zł, zakup działa dla PSP (za 15 tys.). Ponadto w budżecie będzie 280 tys. zł zarezerwowane na wkład własny powiatu do inwestycji dofinansowanych z unijnych pieniędzy. Najmniejsza kwota w budżecie to 3 tys. na promocję walorów turystycznych powiatu.

Agnieszka Nawrocka

Pracuję w inowrocławskiej redakcji Gazety Pomorskiej, jednak najczęściej można mnie spotkać w Mogilnie, Strzelnie lub innych miejscowościach powiatu mogileńskiego. Zajmuję się sprawami dotyczącymi właśnie tego powiatu oraz gminy Trzemeszno.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.