IPN wymazuje zamordowanych przez gestapo [Od redaktora: Arkadiusz Krystek]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wdowski
Arkadiusz Krystek

IPN wymazuje zamordowanych przez gestapo [Od redaktora: Arkadiusz Krystek]

Arkadiusz Krystek

W 1957 roku w Tomaszowie Mazowieckim na ścianie budynku, w którym mieściło się Gestapo, umieszczono tablicę o następującej treści: „W budynku tym w okresie hitlerowskiej okupacji w latach 1939-1945 urzędujące Gestapo i miejscowi volksdeutsche dokonali licznych mordów na Polakach. Śmiercią męczeńską zginęli członkowie Armii Krajowej obwodu Tomaszów Maz., członkowie Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej”.

Po tej części zostały wymienione nazwiska jedenastu zamordowanych wraz ze skrótami organizacji, do których należeli. Po nazwiskach czytamy: „i wielu innych członków organizacji podziemnych. Cześć ich pamięci”. I podpis: „Społeczeństwo miasta Tomaszowa Maz.”.

Instytut Pamięci Narodowej nakazał właśnie zdemontować tablicę, bo obok nazwisk żołnierzy AK nie powinno być nazwisk działaczy PPR i GL - organizacji na usługach sowieckiej Moskwy. Warto zwrócić uwagę, że na tablicy umieszczonej za rządów komunistów najpierw wymieniono nazwiska czterech żołnierzy Armii Krajowej i umieszczono przy nich skrót AK, dopiero po nich jest nazwisko członka Polskiej Partii Robotniczej i skrót PPR oraz nazwisko członka PPR i GL z odpowiednimi skrótami obu organizacji. Dalej są nazwiska trzech żołnierzy Kedywu (Kierownictwo Dywersji Armii Krajowej - red.) oraz nazwiska wydawcy prasy AK i członka ZWZ (Związek Walki Zbrojnej, poprzednik AK - red.).

IPN postuluje umieszczenie nowej tablicy, ale już bez nazwisk osób z PPR i GL. Czy wtedy taka tablica będzie przekazywała prawdę? Przecież wymazanie dwóch nazwisk nie sprawi, że tych dwóch ludzi nie zostało zamordowanych przez niemieckiego okupanta. A warto też zwrócić uwagę, że ta tomaszowska tablica nie gloryfikuje zabitych - wymienia ich nazwiska i tak po polsku oddaje szacunek tragicznie zmarłym. Wychodzi jednak na to, że wobec śmierci nie jesteśmy równi...

Arkadiusz Krystek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.