IPN wznowił śledztwo po niemal 60 latach. Chodzi o tzw. Wydarzenia Zielonogórskie z 1960 roku [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Instytut Pamięci Narodowej
oprac. (vp)

IPN wznowił śledztwo po niemal 60 latach. Chodzi o tzw. Wydarzenia Zielonogórskie z 1960 roku [WIDEO]

oprac. (vp)

Instytut Pamięci Narodowej wznawia śledztwo dotyczące Wydarzeń Zielonogórskich z 1960 roku. Poszukiwani są obrońcy Domu Katolickiego, którzy zostali poszkodowani przez milicję i ZOMO.

Wydarzenia Zielonogórskie miały miejsce 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze. Wówczas doszło do starć obrońców Domu Katolickiego z milicją i oddziałami ZOMO. Cywile nie chcieli dopuścić do zajęcia budynku, w którym dziś mieści się Filharmonia Zielonogórska, przez komunistyczne władze.

Jak podaje „Rzeczpospolita” prokurator Artur Orłowski z poznańskiego pionu śledczego IPN podjął na nowo umorzone kilka lat temu śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej polegającej na tłumieniu przez funkcjonariuszy milicji demonstracji „poprzez przekraczające zasady użycia środków przymusu bezpośredniego naruszenia nietykalności cielesnej osób biorących udział w demonstracjach w obronie Domu Katolickiego”.

Odnaleziono materiały operacyjno-śledcze milicji, w których znajdują się dane osób zatrzymanych. Dzięki temu łatwiej jest teraz dotrzeć do ofiar i ustalić sprawców zbrodni, a potem ich osądzić.

oprac. (vp)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.