Istebna – siła tradycji!

Istebna – siła tradycji!

Gmina Istebna to trzy malownicze wioski położone na łagodnych zboczach Beskidu Śląskiego. Wielkim ich atutem jest gęsta sieć szlaków turystyki pieszej i rowerowej, które nie tylko pozwalają na odkrywanie przyrodniczego piękna tego rejonu, ale także jego bogatej spuścizny kulturowej. Nawet mniej wprawieni w górskich wędrówkach turyści z łatwością dotrą na Złoty Groń, Stecówkę, czy też Ochodzitą, skąd roztaczają się przepiękne, rozległe panoramy. Znaczna liczba zamkniętych dla ruchu kołowego dróg leśnych oraz ścieżek tematycznych pozwala na komfortowe spacerowanie także rodzinom z małymi dziećmi. Miłośnikom przyrody z pewnością przypadną również do gustu miejsca, w których zasięgnąć można profesjonalnej informacji o lokalnej florze i faunie, a także ochronie przyrody – mowa tu o Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej oraz Muzeum Świerka Istebniańskiego, Karpackim Banku Genów i Wolierowej Hodowli Głuszca w Jaworzynce Wyrchczadeczce. Obiekty te można nie tylko zwiedzać, ale i uczestniczyć w organizowanych tam warsztatach i prelekcjach. Ofertę wiosenno-letniej aktywności na świeżym powietrzu dopełniają: usytuowany w lesie park linowy, wypożyczalnie rowerów, jazda konna oraz zajęcia nauki i doskonalenia jazdy na longboardach.

Geograficznymi ciekawostkami wynikającymi z położenia Gminy Istebna są przebiegający przez nią Główny Wododział Europejski oddzielający zlewiska Morza Czarnego i Bałtyku oraz usytuowany w Jaworzynce Trójstyk granic PL – SK – CZ. Miejsce to słynie z międzynarodowych wydarzeń turystycznych, kulturalnych i religijnych, pozwalających na poznanie tak sobie bliskich, a jednak zróżnicowanych tradycji naszych czeskich i słowackich sąsiadów.

Istebna znana jest z bogactwa architektury drewnianej, zobaczyć można tu aż sześć obiektów wpisanych na Szlak Architektury Drewnianej! Najstarszym z nich jest XVIII- wieczny Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego na Kubalonce ze zdobiącymi wnętrze barokowym ołtarzem i amboną. To właśnie tutaj słynny himalaista Jerzy Kukuczka i jego żona Cecylia powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Na szlaku tym znajdują się jeszcze trzy inne obiekty sakralne, w tym ten najnowszy, odbudowany po pożarze Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce – usytuowany, w bajecznej scenerii górskiego krajobrazu, starannie wykonany przez lokalnych cieśli, przyozdobiony misterną snycerką Wiesława Wojtasa, płaskorzeźbami Grzegorza Kuśnierza i malowidłami Iwony Konarzewskiej. Do Szlaku Architektury Drewnianej w Istebnej przynależy także znana izba regionalna – Chata Kawuloka, gdzie podczas wesołej gawędy poznać można dawne życie górali, posłuchać gry na instrumentach pasterskich oraz wziąć udział w warsztatach wytwarzania masła, a także pełne uroku i niezwykłego klimatu Muzeum Jana Wałacha. W skład usytuowanego na skraju lasu zespołu zabytkowych budynków drewnianych wchodzi między innymi dawna pracownia artysty, który w swych pracach uwieczniał piękno otaczającego go świata – beskidzkie krajobrazy, drewniane domostwa, kościółki, codzienne i „odświętne” życie górali. W muzeum tym organizowane są wspaniałe warsztaty artystyczne, niezwykłe sesje fotograficzne, a także wiele wydarzeń kulturalnych w pięknej oprawie muzycznej.

Gmina Istebna słynie z kultywowania swoich tradycji, bogactwa folkloru i misternego rękodzieła. Idealnym miejscem spotkania z dawnym życiem górali jest Muzeum Regionalne „Na Grapie”, zobaczymy tu bowiem nie tylko tradycyjne budownictwo, wyposażenie gospodarstwa domowego oraz stroje regionalne, ale także wysłuchamy opowiedzianej autentyczną gwarą opowieści o minionych latach. Często organizowane są tu różnorakie wystawy i warsztaty, które w przystępny, ciekawy dla odbiorcy sposób zaznajamiają go z tajnikami lokalnego rękodzieła i zielarstwa.

Okazją do spotkania z tak ważną dla tych terenów kulturą pasterską będzie wizyta w Centrum Pasterskim w Koniakowie. Zobaczycie tu bogatą wystawę naczyń pasterskich i dzwonków, skosztujecie najprawdziwszych owczych serów, a nawet poznacie sposób ich produkcji. Prelekcje, wystawy, warsztaty kreatywne i liczne imprezy kulturalne sprawiają, że jest to jedno z atrakcyjniejszych miejsc na mapie regionu. Dodatkowym atutem jest zlokalizowany tu Sklep Góralski – miejsce sprzedaży pamiątek, strojów regionalnych, oryginalnych zabawek, miodów, serów i jagnięciny.

Tutejsi mieszkańcy znani są z tworzonego przez siebie rękodzieła. W galeryjkach oraz izbach twórczych obejrzycie i zakupicie znane na świecie koniakowskie koronki, hafty i rzeźby. Sztuka ludowa prezentowana jest także podczas licznych wystaw, warsztatów i imprez folklorystycznych, takich jak Dni Koronki Koniakowskiej, Festyn Istebniański, Dni Istebnej, Jarmark Pasterski i Wystawa Twórczości Ludowej, tego typu wydarzenia to także świetna okazja do spotkania z tradycyjną góralską muzyką i tańcem oraz pięknem stroju regionalnego.

Istebna to nie tylko miejsca związane ze sztuką ludową, ale też i profesjonalną. Na tzw. Buczniku mieszka malarka Iwona Konarzewska, która podtrzymując rodzinne tradycje poświęciła swe życie działalności artystycznej – zamówić można tu portret, czy też pejzaż, a także zorganizować warsztaty artystyczne dla dzieci. Tuż przy granicy z Republiką Czeską na zwiedzających czeka Galeria Kukuczka z jej bogatą kolekcją obrazów, koronek i rzeźb. Zobaczymy tu prace znanych artystów, takich jak Franciszek Maśluszczak, Stanisław Mazuś, Stanisław Chomiczewski, Wacław Jagielski, Barbara Wyczółkowska, Damian Lechoszest i wielu innych.

Ważnymi obiektami na mapie atrakcji turystycznych gminy są także ozdobiony polichromiami projektu Jana Wałacha Kościół pw. Dobrego Pasterza w Istebnej, a także prowadzona przez żonę himalaisty Jerzego Kukuczki izba jego pamięci.

Zimą miejscem szczególnie atrakcyjnym dla turystów staje się położona w Istebnej Dolina Olzy, gdzie czekają na Państwa nie tylko nowoczesne ośrodki narciarskie z bogatą ofertą szkół i wypożyczalni, ale także zróżnicowana baza gastronomiczna, park wodny oraz SPA & Wellness. Miłośnikom narciarstwa biegowego znana jest natomiast Kubalonka, gdzie znajdują się profesjonalne trasy pozwalające na uprawianie tego sportu.

Na terenie wszystkich trzech miejscowości, a więc Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa znajdą Państwo różnorodną bazę noclegową, począwszy od niewielkich, klimatycznych agroturystyk i kwater prywatnych, poprzez gwarantujące swobodę domki do wynajęcia, aż po duże nowoczesne ośrodki wypoczynkowe. Trójwieś Beskidzka to także smaki i zapachy

regionalnych potraw serwowanych przez tutejszych restauratorów. Klimatyczne, drewniane karczmy z góralską kapelą, czy też eleganckie restauracje i romantyczne sale weselne – nasi goście znajdą tu dla siebie ofertę na każdą okazję.

Serdecznie zapraszamy!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.