Jak dbać o wrażliwe oczy?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
oprac. Patrycja Wacławska

Jak dbać o wrażliwe oczy?

oprac. Patrycja Wacławska

Najpowszechniejszym problemem, jaki mają osoby o wrażliwych oczach, jest ich nadmierna suchość.

O oczy trzeba dbać cały czas. Są jednak takie okresy w roku, gdy trzeba się o nie zatroszczyć bardziej niż zwykle. A gdy dochodzą do tego trapiące ten organ schorzenia i choroby, to tym więcej czasu i uwagi powinno się jego higienie poświęcać.

Kontrola wzroku a zaćma

Na zaćmę choruje coraz więcej osób, coraz częściej też mówi się o tym, że jest to schorzenie genetyczne. Jeśli więc w rodzinie ktoś chorował lub choruje na kataraktę, bliscy powinni regularnie badać swój wzrok pod kątem pola widzenia i ostrości. Wrażenie obcego ciała w oku, pogorszenie wyraźnego widzenia czy ból – te objawy mogą świadczyć o tym, że organ ten zaczyna poważnie chorować.

Mokre oko to zdrowe oko

Pierwszym i zarazem najpowszechniejszym problemem, jaki szczególnie w ciepłe dni lata napotykają osoby o wrażliwych oczach, jest ich nadmierna suchość. Nic dziwnego: ciepłe suche powietrze może być powodem takich objawów, jak pieczenie, wrażenie tzw. piasku pod powiekami czy łzawienie. Najlepiej więc zaopatrzyć się w zwykłe krople nawilżające. Nie tylko pomogą utrzymać właściwą wilgotność oka, ale ułatwią też oczyszczanie go z różnego rodzaju ciał obcych. Nie należy też przy okazji unikać spacerów po świeżym powietrzu – pomogą właściwie dotlenić ten organ.

Bogata dieta na dobry wzrok

W lecie wiele osób lubi sobie pofolgować. Czas relaksu to również czas wyjścia z okowów codziennego życia, pracy i zobowiązań, które na urlopie przestają mieć znaczenie. I jest to też idealny moment na „popuszczenie pasa” – wszelkie tzw. zdrowie diety odchodzą wówczas w niepamięć. Niestety, często negatywna zmiana sposobu odżywiania na bardziej ubogie w wartości odżywcze odbija się na zdrowiu, w tym również kondycji oka. Dlatego warto urozmaicać jadłospis w produkty bogate w witaminy A, C i E, cynk, luteinę i kwasy omega-3, które pomagają utrzymać wzrok w świetnej formie. Bez obaw (i wstydu): za marchewkę chrupaną na środku ulicy jeszcze nikogo nie wtrącono do więzienia.

To „złe” promienie słoneczne

Od lat głośno mówi się o tym, że promieniowanie słoneczne może być źródłem takich schorzeń oczu, jak np.: skrzydlik, zapalenie spojówki i rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, zaćma, a nawet nowotwór. Ludzkie oko wyposażone jest w naturalny filtr UV w postaci rogówki i soczewki. To właśnie one razem funkcjonują jak swoista bariera ochronna. Szkodliwe promieniowanie słoneczne „zatrzymuje się” na niej, nie uszkadzając siatkówki – najdelikatniejszej i zarazem najbardziej czułej na ich działanie części oka. Jednak z wiekiem ich efektywność maleje, dlatego noszenie w lecie okularów przeciwsłonecznych z atestowanymi filtrami to bardziej konieczność, a nie tylko kwestia mody czy wygody.

Zaćma a inne choroby wzroku

I wreszcie zaćma – choroba, która w lecie może dawać się szczególnie we znaki. Można z nią jednak walczyć w jeden skuteczny sposób: regularnie odwiedzając okulistę i gdy ten stwierdzi, że choroba jest w początkowym stadium, usunąć ją operacyjnie. Im szybciej się to zrobi, tym lepiej, bo wykonanie operacji już we wczesnym stadium jest o wiele łatwiejsze i skutkuje mniejszą liczbą powikłań niż gdy wykona się ją za późno. Sam zaś zabieg jest bezbolesny, a rekonwalescencja po nim o wiele „przyjemniejsza” niż się można spodziewać. Wystarczy tylko wspomnieć, że np. oko nie boli po zabiegu, a chory odzyskuje prawidłową ostrość widzenia praktycznie w tym samym dniu operacji – jak tylko ściągnie opatrunek. – Pacjenci pytają też, czy mogą mieć operację zaćmy, gdy chorują jednocześnie na np. jaskrę – mówi Tomasz Marzec z One Day Clinic. – Odpowiedź jest jedna: oczywiście, że tak. Podobnie sprawa ma się z uszkodzoną plamką żółtą, przy której usunięcie katarakty również jest nieproblemowe. Wbrew pozorom przeciwskazań do wykonania tego zabiegu jest bardzo mało, za to płynących z niego zalet ogromnie dużo. To jest też najlepszy sposób na to, by o wzrok zadbać. Bo cieszyć się zdrowym wzrokiem chce przecież każdy. I to oczywiście jak najdłużej.

oprac. Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.