Andrzej Gębarowski

Jak firma rodzinna z Błaszek działa w warunkach pandemii

Jak firma rodzinna z Błaszek działa w warunkach pandemii
Andrzej Gębarowski

Pod Łodzią produkuje się maski medyczne i półmaski, w których wykorzystuje się membrany filtracyjne wykonane z nanowłókien. Sequoia jest jedynym producentem tego typu masek w Polsce.

Grupa Pietrucha to jedna z tych polskich firm, które - zaskoczone przez pandemię - radzą sobie w zmienionej sytuacji. Obecny okres traktuje jako wyzwanie, stawiając na rozwój nowych produktów i dywersyfikację ryzyka, m.in. poprzez wprowadzanie nowych produktów, ekspansję na zagraniczne rynki i rozpoczęcie produkcji półmasek ochronnych.

To już 60 lat i trzecie pokolenie

- Jesteśmy firmą rodzinną zarządzaną przez trzecie pokolenie przedsiębiorców, w tym roku obchodzimy jubileusz 60-lecia - mówi Jerzy Pietrucha, prezes Grupy Pietrucha. - Zatrudniamy obecnie 160 pracowników w Polsce i ponad trzydziestu za granicą.

Firma została założona w 1960 roku przez dziadka obecnego prezesa, Stanisława. Był to zakład garbarski w Błaszkach, zatem specjalizujący się w dziedzinie bardzo odległej od obecnej oferty firmy. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku do rodzinnego biznesu dołączył ojciec pana Jerzego, Andrzej. W następnej dekadzie, kiedy Polska weszła w okres transformacji, otworzyły się nowe rynki i pojawiły nowe możliwości. Andrzej Pietrucha zainteresował się wtedy przetwórstwem tworzyw sztucznych, w tym produkcją okien i parapetów z profili PVC, co było wówczas rynkową nowością. Firma stała się jednym z liderów tej produkcji w Europie.

- Ja jako trzecie pokolenie dołączyłem do firmy w 2009 roku - wspomina Jerzy Pietrucha. - Ten moment zbiegł się z ostatecznym ukształtowaniem się kierunku naszej działalności, czyli produktach i rozwiązaniach z tworzyw sztucznych, dedykowanych dla inwestycji z zakresu inżynierii lądowej i wodnej: budową infrastruktury transportowej, regulacją brzegów rzek, zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, konstrukcjami hydrotechnicznymi. Ta ciekawa nisza to nasza obecna specjalizacja.

Kierunek: rynki azjatyckie

Tego rodzaju produkcja zmusiła też firmę do poszukiwania nowych rynków zbytu. Grupa Pietrucha znalazła je... w Azji Południowo-Wschodniej. Właśnie w tamtym rejonie świata, a dokładnie na Filipinach, w 2016 roku uruchomiony został zakład produkcyjny Grupy, wytwarzający grodzice winylowe wykorzystywane w zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. Do dziś jest to jedyna polska inwestycja tego typu na Filipinach.

Obecnie w stanie zaawansowanym są dwa projekty związane z inwestycjami zagranicznymi, w tym rozbudowa zakładu na Filipinach, co dwukrotnie zwiększy jego moce produkcyjne. Z powodu szalejącej również i tam pandemii finalizacja projektu została przesunięta na pierwsze półrocze 2021 roku.

- Natomiast w Polsce z powodzeniem udało nam się wprowadzić na rynek innowacyjne mobilne bariery przeciwpowodziowe FloodWarden - mówi Jerzy Pietrucha. - Bariery te składają się z mocowanych na stałe słupków mocujących i dopasowanych do nich wsuwanych poziomo belek zaporowych, montowanych wyłącznie w razie zaistnienia zagrożenia. Pod naporem wody system dodatkowo się doszczelnia. Zaletą systemu jest jego lekka waga, konkurencyjna cena i nieskomplikowany, szybki montaż, który nie wymaga korzystania z profesjonalnej pomocy.

Innowacyjne maseczki

W dobie pandemii pojawiły się nowe potrzeby, związane m.in. z zabezpieczeniem służb medycznych przed zarażeniem koronawirusem. Odpowiedzią firmy Pietrucha na te potrzeby są nowe linie produkcyjne służące do wytwarzania wysokiej jakości masek medycznych i półmasek ochronnych.

- Nasza firma wykorzystała tu swoje doświadczenie w przetwórstwie tworzyw sztucznych i pracy z polichlorkiem winylu (PVC) - podkreśla Jerzy Pietrucha, prezes Grupy.

Powołana wspólnie z dwoma partnerami spółka SequoiaTech z siedzibą w Błaszkach rozpoczęła niedawno produkcję ochronnych półmasek filtrujących dla personelu medycznego, ale także dla pracowników innych sektorów i zwykłych użytkowników. W ich produkcji wykorzystano innowacyjne rozwiązania z dziedziny nanotechnologii. W półmaskach zastosowano ultralekkie membrany filtracyjne, wykonane z nanowłókien o gęstym splocie, które dzięki swojej strukturze zapewniają optymalny komfort oddychania przy zachowaniu maksymalnej ochrony układu oddechowego.

Nanotechnologia pozwala na wytwarzanie materiałów posiadających bardzo precyzyjną budowę molekularną i niespotykane właściwości mechaniczne, ponieważ ich struktura jest kontrolowana na poziomie pojedynczych cząsteczek. Specyficzna powierzchnia filtracyjna nanomembran jest około 15 tysięcy razy większa niż w przypadku tradycyjnej włókniny czy też włókien polipropylenowych. Nanomembrany bazują na filtracji mechanicznej. Skuteczność filtracji mechanicznej, w odróżnieniu do filtracji elektrostatycznej, nie zmniejsza się przy wzroście wilgotności, co zapewnia takiej maseczce długą użyteczność.

Sequoia jest jedynym producentem tego typu masek w Polsce.

Andrzej Gębarowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.