Małgorzata Mrowiec

Jak pojadą busy i pociągi

Małgorzata Mrowiec

Transport. Wszyscy, którzy codziennie podróżują do Krakowa busem lub pociągiem, jak i krakowianie planujący wyjechać z miasta tymi środkami transportu - muszą przygotować się na niedogodności i niespodzianki.

Jak informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, busy i autobusy kursujące z Krakowa do innych miejscowości mają być traktowane jak komunikacja zbiorowa. Będą mogły wjechać do miasta i korzystać z buspasów. Powinniśmy móc nimi odjeżdżać zarówno z Dworca Autobusowego MDA, jak też z parkingów przy ulicach Ogrodowej i Worcella. ZIKiT nie planuje ograniczeń dla busów również jeśli chodzi o pośrednie przystanki na terenie miasta, ale uczula: sytuacja może się dynamicznie zmieniać. - Sugerujemy, by po dojechaniu do Krakowa przesiąść się na pętli na tramwaj, bo transport szynowy jest szybszy i sprawniejszy - mówi też Michał Pyclik z ZIKiT.

Od przewoźników natomiast usłyszeliśmy, że pasażerowie od 26 do 31 lipca muszą być przygotowani na to, że nie wsiądą i nie wysiądą na przystankach pośrednich w Krakowie. Busy bowiem w razie potrzeby będą omijać objazdami swoje stałe, lecz zablokowane trasy. Najbezpieczniej jest zaplanować wyjazd i przyjazd na dworzec.

SK Bus, kursujący między Krakowem a Bochnią, liczy się nawet z tym, że w najgorętszym okresie może nie wjechać za rogatki miasta. Szwagropol, jadący w stronę Zakopanego, informuje pasażerów, że będą opóźnienia. Lajkonik na trasie do Oświęcimia nie wykonuje w określonych dniach kilku wybranych kursów, a w Oświęcimiu ma tylko jeden przystanek.

Wsiąść do pociągu
Na ŚDM na tory wyjadą dodatkowe pociągi. 30 lipca na czuwanie z papieżem w Brzegach będzie można dojechać do przystanków zlokalizowanych najbliżej miejsca spotkania: Kraków Swoszowice, Kraków Bieżanów, Kraków Płaszów i Podłęże.

Trzeba się też jednak liczyć z ograniczeniami. 26, 28 i 29 lipca pociągi w kierunku Trzebini i Katowic ominą stację Kraków Łobzów, a od 25 lipca do 1 sierpnia nie będą się zatrzymywać na przystanku Kraków Krzemionki. Od 30 lipca do 1 sierpnia do godz. 12 pociągi nie zatrzymają się na stacjach Kokotów i Węgrzce Wielkie.

Na 30 i 31 lipca wprowadzono zmiany w kursowaniu szynobusu z lotniska w Balicach do Wieliczki. Ograniczony zostanie wtedy ruch na odcinku Kraków Bieżanów - Wieliczka Rynek-Kopalnia. Pociągi do stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia będą kursować raz na godzinę. Pozostałe będą kończyć i zaczynać bieg na stacji Kraków Bieżanów.

Dworce na ŚDM
Na Dworcu Autobusowym MDA do 3 sierpnia nocą podróżni mogą korzystać z poczekalni, gdzie mają dostęp do toalet i darmowego wi-fi. Natomiast skrytki bagażowe są nieczynne.

Od 31 lipca od godz. 14 do 1 sierpnia do godz. 14 na dworzec PKP Kraków Główny będą prowadziły tylko dwa wejścia: od strony pl. Nowaka Jeziorańskiego i od strony placu przy hotelu Ibis. Powstaną specjalne strefy buforowe. Na telebimach wyświetlane będą informacje o odjazdach. Po ukazaniu się informacji o wybranym pociągu podróżni będą kierować się do odpowiedniej bramki.

Płyta parkingowa nad Dworcem Głównym PKP będzie zamknięta od północy z niedzieli na poniedziałek (25.07) do północy 1 sierpnia.

Małgorzata Mrowiec

Piszę o architekturze, zabytkach, gospodarowaniu gminnymi lokalami. Interesuję się sprawami zagospodarowania i estetyki przestrzeni miejskiej, w tym kwestią zieleni. Zajmuję się tematami związanymi z edukacją. Piszę też o tradycjach i historii Krakowa oraz jej odkrywaniu m.in. przez archeologów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.