Jak rozwiniemy skrzydła w Zielonej Górze w 2016 roku?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Jak rozwiniemy skrzydła w Zielonej Górze w 2016 roku?

Leszek Kalinowski

Co zmieni się w tym roku? Powstanie centrum przesiadkowe, nowa droga, przyjedzie do nas Europa.

Gospodarka

Tegoroczny budżet miasta jest dwa razy większy niż 10 lat temu i wynosi aż 720 mln zł. To nie tylko efekt połączenia z dawną gminą. Najważniejszą inwestycją 2016 roku w Zielonej Górze będzie „Zintegrowany system bezemisyjnego transportu”. Nie znaczy to jednak, że już w tym roku będziemy jeździć po mieście autobusami na prąd. Prezydent Janusz Kubicki tłumaczy, że ten projekt będzie rozłożony na trzy lata. W tym roku przebudujemy układ komunikacyjny przy dworcu PKP (36 mln zł). Także w tym roku ma być ogłoszony przetarg na zakup autobusów elektrycznych. Ich dostawa odbędzie się w 2017.

Kolejną dużą inwestycją ma być budowa ul. Aglomeracyjnej (15 mln zł). Chodzi o pierwszy etap nowej drogi - od ul. Dworcowej do Zjednoczenia. Poza tym oprócz ścieżek rowerowych (11 mln zł) w dzielnicy Nowe Miasto, czeka nas termomodernizacja obiektów publicznych (9 mln zł), a także zagospodarowanie parków i terenów zielonych (4,2 mln zł). Będzie to też rok walki o duże unijne fundusze m.in. 100 mln zł na rewitalizacje parków i skwerów. Mieszkańcy liczą też na rozpoczęcie inwestycji, prowadzonej przez marszałka - Centrum Matki i Dziecka (200 mln zł).

W nowym roku zielonogórzanie nie otrzymali w „prezencie” podwyżek

Prawo lokalne

W przeciwieństwie do mieszkańców innych miejscowości w nowym roku zielonogórzanie nie otrzymali w „prezencie” podwyżek. Zmieniły się bowiem tylko stawki podatku od budowli związanych z dostarczaniem i uzdatnianiem wody, odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków komunalnych (z 1,3 do 2 procent wartości tych obiektów). Jednak nie oznacza to, że mieszkańcy będą musieli teraz płacić więcej za wodę i ścieki. Na razie opłaty pozostają na tym samym poziomie. Podobnie z biletami za przejazd autobusem MZK. Miasto zapewnia, że w tym roku ceny za usługi przewozowe się nie zmienią.

Zielonogórzan nie czekają podwyżki opłat za wywóz odpadów, czynsze za lokale komunalne czy opłaty targowe. Co się zmieni? Mieszkańcy, którzy będą przebywać ze swoimi dziećmi w szpitalu, nie będą już musieli płacić - jak to było do tej pory - za nocleg w lecznicy. Koszty pokryje miasto. Poza tym zmienia się dopłata do żłobków niepublicznych. Miasto w tym roku dopłaci do pobytu w 16 tych placówkach większej liczbie rodziców. Będzie dotować 492 miejsca (w 2015 było ich 370), ale dopłaci mniej, bo 300 złotych miesięcznie na dziecko (w zeszłym - 400 złotych).

Kultura i sport

Ważne wydarzenia kulturalne?
Koncerty na finał jubileuszowego 60. sezonu artystycznego Filharmonii Zielonogórskiej (maj, czerwiec), Winobranie (3-10 września). A sportowe? młodzieżowe mistrzostwa Europy w pięcioboju nowoczesnym w WOSiR w Zielonej Górze Drzonkowie.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.