Jak wydać pół miliona? Zdecydują mieszkańcy

Czytaj dalej
Fot. AGR
Aleksandra Gajewska-Ruc

Jak wydać pół miliona? Zdecydują mieszkańcy

Aleksandra Gajewska-Ruc

Rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Wśród nich jest m. in. plan stworzenia plaży miejskiej nad Obrą.

- Zgłosiłam swój pomysł do budżetu, bo chciałabym, żeby otoczenie sprzyjało rodzinnej zabawie i rekreacji. W naszym mieście jest wiele pięknych miejsc, warto je wykorzystać. Plaża przy delcie Paklicy i Obry to taki powrót do przeszłości, kiedyś mieszkańcy wypoczywali tu latem, a nawet się kąpali - mówi Marta Szeremet, której wniosek znalazł się wśród 27 zakwalifikowanych przez urzędników.

Szkolne, małe i duże

- W tym roku wpłynęły do nas 32 wnioski, odrzuciliśmy tylko pięć - mówi Patrycja Klarecka-Haładus z urzędu miejskiego.

Wśród nich znalazły się liczne remonty i budowy dróg i chodników w gminnych miejscowościach, place zabaw i plenerowe siłownie, a także mniej typowe jak wypożyczalnia miejskich rowerów, czy wybieg dla czworonogów, albo wiata biesiadna w Św. Wojciechu.

Wybrane wnioski w piątek opublikowane zostały na stronie internetowej urzędu. Przez trzy tygodnie pełnoletni mieszkańcy będą na nie głosować. Każdy będzie mógł oddać jeden głos na zadanie małe, jeden na duże (wśród miejskich i sołeckich) oraz jeden na oświatowe. To dlatego, że pół miliona złotych podzielone zostanie pomiędzy miasto, wsie oraz szkoły i przedszkola.

Na projekty miejskie przeznaczone zostanie 275 tys. zł. Większa część tej sumy, bo aż 200 tys. zł to pula na tzw. duże projekty, czyli te, których koszt to 25-100 tys. zł. Pozostałe 75 tys. pójdzie na tzw. małe projekty (koszt do 25 tys. zł). Na obywatelskie inwestycje w sołectwach przewidziane jest 175 tys. zł. W tym 100 tys. na projekty duże i 75 tys. na małe. Pozostałe 50 tys. zł mają do wykorzystania placówki oświatowe. Ich koszt musi zmieścić się w przedziale 25-50 tys. zł.

Warto głosować

- Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do udziału w głosowaniu. Można oddać głos elektronicznie, wypełniając ankietę dostępną na stronie www.miedzyrzecz.pl, a także pocztą lub tradycyjnie wrzucając kartę do urny w urzędzie lub przekazując sołtysowi swojej wsi - mówi P. Klarecka-Haładus.

Pierwsze głosy już spływają, tymczasem w fazę realizacji wchodzą już projekty wybrane przez mieszkańców w zeszłym roku. Pierwsza w historii miasta edycja budżetu obywatelskiego cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Złożonych zostało aż 89 wniosków. Mieszkańcy wybrali ich zdaniem najlepsze i czekają na efekty. - Sezon na realizację wybranych w ubiegłym roku inwestycji właśnie się rozpoczyna. Zamontowaliśmy już oświetlenie na os. Wybudowanie w Międzyrzeczu, pod koniec maja ruszy budowa placu zabaw w Bukowcu, a w trakcie wakacji miasteczka rowerowego na boisku Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu. Za nimi pójdą kolejne. Wszystkie zrealizujemy jeszcze w tym roku - mówi rzeczniczka urzędu miejskiego.

Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.