Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Julita Januszkiewicz

Jak zelżeją mrozy, ruszy odbudowa kościoła na Syberii

Jak zelżeją mrozy, ruszy odbudowa kościoła na Syberii
Julita Januszkiewicz

Ponad 95 tys. euro zebrano już na odbudowę polskiego kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Drewniana świątynia spłonęła doszczętnie rok temu, tuż po Wielkanocy.

Ojciec Krzysztof Korolczuk odpowiedzialny za odbudowę z ramienia wspólnoty jezuitów w Tomsku rozmawia z wykonawcami projektu na temat szczegółów, aby podpisać już umowę o budowie - poinformowała Agnieszka Kaniewska, badaczka polskich śladów na Syberii. W 2017 roku zaangażowała się w akcję odbudowy polskiego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w syberyjskim Białymstoku.

Jeśli pogoda pozwoli inwestycja może ruszyć wiosną 2019 roku. W planach jest przystosowanie poddasza na miejsca noclegowe, zaś na dole powstanie kaplica z salą dla dzieci. Będą się tam odbywały zajęcia aktywizująco-ewangelizacyjne.

Ogień zabrał im drewnianą świątynię

Świątynia w głębi tajgi spłonęła w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 roku. Zbudowali ją Polacy w 1908 roku - dziesięć lat po założeniu na Syberii polskiej wsi. Z pożaru ocalała figura Matki Bożej i metalowy krzyż, który był umieszczony na szczycie dzwonnicy.

- Jest to niezwykłe. Tym bardziej że obok kościoła, dokładnie trzy metry od wejścia, stała figura Matki Bożej. Ona była nietknięta przez płomienie. Mieszkańcy widząc, że nie da się nic uratować z kościoła, ochraniali tę figurkę - opowiadała „Porannemu” Agnieszka Kaniewska.

Mimo tragedii mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku nie poddali się, postanowili odtworzyć kościół. Był dla nich namiastką polskości, symbolem więzi z wiarą i tradycją przodków.

- Ludzie czekają na świątynię. Teraz spotykają się, modlą się w wiejskim klubie - mówi Agnieszka Kaniewska.

Zbiórka pieniędzy ruszyła w czerwcu ubiegłego roku. Prowadzi ją parafia katolicka w Tomsku, która opiekuje się wspólnotą w syberyjskim Białymstoku. Co dwa tygodnie wiernych odwiedza ojciec Krzysztof Korolczuk, proboszcz parafii. To pochodzący z polskiego Białegostoku jezuita.

Pomóżmy wskrzesić kościół

- Kościół w syberyjskim Białymstoku nie jest traktowany w Rosji jak zabytek. Dlatego nie możemy pozyskać pieniędzy z rządu - tłumaczyła Agnieszka Kaniewska.

Na odbudowę potrzeba aż 150 tys. euro. Na szczęście, pomoc płynie zewsząd.

- Wspierają nas finansowo Polacy mieszkający w Polsce i zagranicą - mówi Agnieszka Kaniewska. - Na koniec listopada na koncie mieliśmy trochę ponad 95 tys. euro.

I nawiązuje do czasów komunistycznych, kiedy w budynku kościoła działał klub. Gdy zaczęła się pierestrojka, polska i katolicka społeczność napisała list do władz rosyjskich z prośbą o zwrócenie im budynku kościoła. Dostali na to zgodę. Bardzo szybko rozpoczęły się prace, by na nowo wzbudzić wśród mieszkańców ducha katolickiej wiary i polskości. W 1991 roku mieszkańcy napisali do Polaków z prośbą o wsparcie w odbudowie kościoła. I pomogliśmy. Dzięki temu w 1996 roku rozpoczęły się prace. Dwa lata później, 13 czerwca, świątynia została na nowo poświęcona, dokładnie w 90. rocznicę jej powstania.

Nadal można wspierać odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku, bo potrzeby są ogromne. Akcję organizuje parafia w Tomsku.

Pieniądze można wpłacać na konto: 64 2030 0045 1110 0000 0101 8520 Biuro Misyjne ul. Narbutta 21 02 - 636 Warszawa. Dokonując wpłat należy dopisać BIAŁYSTOK - SYBERIA.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Kuriera Porannego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Kuriera Porannego
  • codzienne e-wydanie Kuriera Porannego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Julita Januszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

55,00 110,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Kurier Poranny online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.