Jaki powinien być współczesny ojciec?

Czytaj dalej
Iwona Rojek

Jaki powinien być współczesny ojciec?

Iwona Rojek

O tym, że rola ojca w życiu dziecka jest tak samo ważna jak i matki - rozmawiamy z Krzysztofem Gąsiorem, psychoterapeutą, dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Edukacji w Kielcach

Przez całe lata mówiono, że matka odgrywa najważniejszą rolę w życiu dziecka, ostatnio to się zmienia, okazuje się, że ojciec jest równie ważny?
Jak najbardziej. Dzieci wychowywane bez ojców do końca życia odczuwają jego brak,ta nieobecność ma wpływ na poczucie wartości, bezpieczeństwa, osobowość dziecka, jego stosunek do rodziny i do świata. Dlatego matki dla dobra dziecka powinny dbać o to, aby jego relacje z ojcem były jak najlepsze, nawet po rozwodzie. Odgrywanie się na ojcu w ten sposób, że zabrania mu się kontaktu z dzieckiem, albo stawia się go w złym świetle jest najgorszą rzeczą jaką można zrobić. Wtedy dziecko traci szacunek i do matki i do ojca.

Kogo możemy nazwać dzisiaj dobrym ojcem?
Człowieka, który opiekuje się kobietą w ciąży, a potem od pierwszych chwil życia zauważa swoje dziecko. Razem z partnerką kąpie je, przewija, nosi na rękach, chodzi na spacery. Ojciec powinien wiedzieć kiedy dziecko stawia pierwszy krok, kiedy wychodzi mu pierwszy ząbek. Niestety nadal pewna część panów uważa, że te pierwsze lata wychowywania dziecka należą do kobiety, a on włączy się do opieki jak dziecko będzie miało kilka lat i będzie można się z nim porozumieć. To błąd, bo więź między dzieckiem i rodzicem tworzy się od początku.

Panie dyrektorze, ale często to same kobiety odsuwają mężczyznę od zajmowania się dzieckiem, przejmując wszystkie czynności, często razem ze swoją matką. To dobrze?
Fatalnie. Niestety wiele kobiet tak się zachowuje zrażając tym do siebie partnera. Przelewają całą swoją miłość na dziecko, zupełnie zapominając o swojej drugiej połówce. Nie dość, że mąż może być zazdrosny o malucha, to dodatkowo czuję się odrzucony. Odsuwa się o dziecka, może zacząć szukać rozrywki poza domem. Mądra kobieta anagażuje męża od pierwszych dni w opiekę nad dzieckiem.

Jakie cechy powinien posiadać dobry ojciec?
Cierpliwość, wyrozumiałość, zwłaszcza w okresie dorastania, gdy dziecko sie buntuje, a jednocześnie poczucie humoru, żeby nie robić z igły widły, uważność, żeby dostrzegać to co się z dzieckiem dzieje, jakie ma problemy, spokój, który wycisza konflikty, a nie podsyca je. Najważniejsze jest to, żeby być dla dziecka dobrym przykładem. Dzieci są bardzo wyczulone na fałsz i kiedy widzą, że rodzice co innego mówią, a co innego robią tracą do nich szacunek.

Co dzieciom daje ojciec?
Synowi wzorzec męskości, odwagę. Chłopcy, którzy mają dobry kontakt z ojcem lepiej się uczą, mniej popadają w kłopoty, w uzależnienia, konsekwentniej dążą do wyznaczonego celu, są lepszymi mężami. Z kolei córki, dzięki kochającym ojcom nabierają przekonania, że są piękne, atrakcyjne, ważne, co przekłada się na ich późniejsze relacje z mężczyznami. Kochane przez ojców czują, że zasługują na miłość mężów, nie mają problemów z ułożeniem sobie życia rodzinnego. Ojcowie wpływają też na zwiększanie ambicji u córek i akceptację samych siebie.

Jutro ojcowie mają swoje święto, to dobry czas, żeby się zmienić, gdy w czymś nie domagają?
Zawsze jest czas na zmianę. Często ojcowie powielają błędy swoich ojców. Jak ich ojcowie byli nieobecny, nieczuli, agresywni bywają tacy sami. Nie myślą o tym, że swoją nieobecnością, krytycyzmem i niezaangażowaniem wyrządzają krzywdę dzieciom. Najważniejsze jest to, żeby ojcowie kochali matki dzieci. Jak dziecko widzi, że mama z tatą się kochają, wtedy są najszczęśliwsze. Tego jak być dobrym ojcem trzeba się uczyć przez całe życie i reagować na zmieniające się okoliczności, charakter i zachowania dzieci.

Iwona Rojek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.