Jakie tajemnice skrywa gmach Urzędu Marszałkowskiego? [RETRO]

Czytaj dalej
Fot. Z archiwum Marka Wieczorka
Szymon Spandowski

Jakie tajemnice skrywa gmach Urzędu Marszałkowskiego? [RETRO]

Szymon Spandowski

Wielka budowa przy pl. Teatralnym 2 w Toruniu rozpoczęła się 90 lat temu. Jesienią 1932 roku inwestycja została skierowana na nieco inne tory.

Jaką funkcję miał pierwotnie pełnić gmach przy placu Teatralnym? Początkowo miał się tam mieścić Urząd Wojewódzki. W 1920 roku wojewoda pomorski wprowadził się do budynku dawnej szkoły handlowej przy Fosie Staromiejskiej (czyli dzisiejszego Collegium Maius UMK), jednak miał tam urzędować tylko tymczasowo, czekając na nową siedzibę.

Przygotowania do jej budowy ruszyły w 1925 roku. Na ogłoszony wtedy konkurs architektoniczny nadesłano 15 prac, które jednak nie rzuciły jurorów na kolana. Nikt nie dostał pierwszej nagrody, drugie miejsce zajęły ex aequo dwa projekty trzech poznańskich architektów: Mariana Andrzejewskiego oraz spółki Trzciński, Cieśliński. Ten drugi wariant przewidywał budowę gmachu na rogu ul. Mickiewicza i Czerwonej Drogi (dziś jest to róg ul. Mickiewicza i Tujakowskiego) z frontem od ul. Mickiewicza.

Dwa lata później konkurs został powtórzony, według konkretnie sprecyzowanych wytycznych. Budynek miał być bardzo nowoczesny, jurorom najbardziej spodobała się wizja profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Franciszka Krzywdy-Polkowskiego.

Roboty budowlane na dawnych terenach wojskowych rozpoczęły się 90 lat temu, jesienią 1927 roku. Jedna z pierwszych wersji projektu zakładała budowę gmachu z dwoma ustawionymi pod kątem skrzydłami. Tam, gdzie dziś znajduje się bank, miała stanąć rezydencja wojewody, na tyłach urzędu planowano natomiast ulokować garaże. Cały kompleks miał być z trzech stron otoczony ogrodami.

Skąd się wzięli kolejarze?

W dalszej części materiału m.in.

  • wiele archiwlanych zdjęć oraz ciekawostek na temat historii budynku  

 

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

W "Nowościach" pracuję od 2006 roku. Zajmuję się przede wszystkim sprawami miasta - jego teraźniejszością, przyszłością, ale również przeszłością. Śledzę pracę gospodarzy miasta, analizuję skutki podejmowanych przez nich decyzji itp. Interesuję się również toruńskimi zabytkami oraz historią miasta i okolic. Piszę o tym m.in. co środę na stronie Retro, której zawartość trafia na stronę internetową gazety w weekendy. Piszę także teksty do Magazynu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.