Jakim ojcem był genialny kryptolog, patron gimnazjum?

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Hanka Sowińska

Jakim ojcem był genialny kryptolog, patron gimnazjum?

Hanka Sowińska

Czy kryptolog pomagał swojej córce rozwiązywać zadania z matematyki? To pytanie padło wczoraj w Publicznym Gimnazjum im. M. Rejewskiego.

Była prelekcja dr. Krzysztofa Osińskiego, historyka z Delegatury IPN i promocja broszury jego autorstwa, była też rozmowa z córką kryptologa. Będzie, i to już niedługo, Izba Tradycji Szkoły i Patrona.

Publiczne Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach to druga - po Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy - placówka, w której odbyła się promocja specjalnego wydawnictwa IPN, w całości poświęconego genialnemu matematykowi i kryptologowi.

Mowa o broszurze „Marian Rejewski 1905-1980”, wydanej przez IPN w serii „Patroni naszych ulic” (jedna z bydgoskich ulic nosi imię Rejewskiego). To specjalnie przygotowane z myślą o młodych Polakach wydawnictwo, zawiera podstawowe informacje z życia człowieka, o którym historycy mówią, że przyczynił się do skrócenia II wojny światowej, a tym samym uratowania kilku milionów ludzi.

- Publikacja ta na pewno trafi do szkół, które za patrona mają Mariana Rejewskiego, i to nie tylko w naszym regionie - zapewnia bydgoski historyk.

Gościem uroczystości w białobłodzkim gimnazjum była Janina Sylwestrzak, córka Rejewskiego, z którą półgodzinną rozmowę przeprowadził dr Osiński, pytając m.in. o sprawy rodzinne, w tym o pomoc udzielaną córce przez ojca w rozwiązywaniu zadań matematycznych.

Szkoła, która nosi imię pogromcy Enigmy od 2007 r., potrafi zaskakiwać pomysłami. Co tym razem szykuje?

- W marcu 2016 roku otworzymy Izbę Tradycji Szkoły i Patrona - zdradza dyrektor placówki Zdzisław Napora.

Uroczystość, na którą już została zaproszona Janina Sylwestrzak będzie połączona z VI Turniejem Szachowym im. Mariana Rejewskiego, organizowanym w Zespole Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II w Łochowie.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.