Jakim ojcem był genialny kryptolog, patron gimnazjum?

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Hanka Sowińska

Jakim ojcem był genialny kryptolog, patron gimnazjum?

Hanka Sowińska

Czy kryptolog pomagał swojej córce rozwiązywać zadania z matematyki? To pytanie padło wczoraj w Publicznym Gimnazjum im. M. Rejewskiego.

Była prelekcja dr. Krzysztofa Osińskiego, historyka z Delegatury IPN i promocja broszury jego autorstwa, była też rozmowa z córką kryptologa. Będzie, i to już niedługo, Izba Tradycji Szkoły i Patrona.

Publiczne Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach to druga - po Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy - placówka, w której odbyła się promocja specjalnego wydawnictwa IPN, w całości poświęconego genialnemu matematykowi i kryptologowi.

Mowa o broszurze „Marian Rejewski 1905-1980”, wydanej przez IPN w serii „Patroni naszych ulic” (jedna z bydgoskich ulic nosi imię Rejewskiego). To specjalnie przygotowane z myślą o młodych Polakach wydawnictwo, zawiera podstawowe informacje z życia człowieka, o którym historycy mówią, że przyczynił się do skrócenia II wojny światowej, a tym samym uratowania kilku milionów ludzi.

- Publikacja ta na pewno trafi do szkół, które za patrona mają Mariana Rejewskiego, i to nie tylko w naszym regionie - zapewnia bydgoski historyk.

Gościem uroczystości w białobłodzkim gimnazjum była Janina Sylwestrzak, córka Rejewskiego, z którą półgodzinną rozmowę przeprowadził dr Osiński, pytając m.in. o sprawy rodzinne, w tym o pomoc udzielaną córce przez ojca w rozwiązywaniu zadań matematycznych.

Szkoła, która nosi imię pogromcy Enigmy od 2007 r., potrafi zaskakiwać pomysłami. Co tym razem szykuje?

- W marcu 2016 roku otworzymy Izbę Tradycji Szkoły i Patrona - zdradza dyrektor placówki Zdzisław Napora.

Uroczystość, na którą już została zaproszona Janina Sylwestrzak będzie połączona z VI Turniejem Szachowym im. Mariana Rejewskiego, organizowanym w Zespole Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II w Łochowie.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.