JAR w Toruniu atrakcyjny dla firm. Co tam powstaje?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Waldemar Piórkowski

JAR w Toruniu atrakcyjny dla firm. Co tam powstaje?

Waldemar Piórkowski

JAR w Toruniu to nie tylko atrakcyjne osiedle mieszkaniowe, ale również doskonałe miejsce na ulokowanie biznesu. Wiele firm już skorzystało z takiej możliwości. Dla nich przeznaczono tereny wzdłuż ulicy Fortecznej, czyli te we wschodniej części terenu po dawnej jednostce Armii Radzieckiej.

Przypomnijmy, że cały teren tzw. Jaru między ulicami Grudziadzką, Polną i Ugory oraz północną granicą Torunia ma 417 hektarów. Przeznaczenie jego poszczególnych części określa plan zagospodarowania uchwalony przez Radę Miasta w 2007 roku. 57 hektarów przewidziano w nim pod przemysł i usługi. To obszar zaraz na zachód od Grudziądzkiej, wzdłuż zbudowanej kilka lat temu ulicy Fortecznej. Te należące do miasta hektary zostało podzielone na ponad 20 działek.

- Wszystkie zostały już sprzedane w przetargach i mają nowych, prywatnych właścicieli - mówi Łukasz Drygalski z miejskiego Centrum Wsparcia Biznesu.

Na niektórych z tych działek stoją już gotowe obiekty, na innych trwa budowa, a pozostałe dopiero czekają na zagospodarowanie.
Obiekty firmy Altom specjalizującej się w produkcji okien i drzwi z PCV istnieją na Jarze, w pobliżu skrzyżowania „nowej” ulicy Polnej z Forteczną, stoją od lat. Są to budynki przemysłowe i biurowe. Niedługo zacznie się ich rozbudowa.

Przy Fortecznej gotowy jest również obiekt firmy Fart Produkt. To z kolei spółka zajmująca się produkcją bram, rolet oraz innych nowoczesnych systemów osłonowych.

Przy ulicy Fortecznej swoje centrum dystrybucyjne otworzyła również półtora roku temu Grupa Neuca, czyli czołowy dostawca produktów i usług na rynku zdrowia w Polsce. To wielki magazyn, którego powierzchnia wynosi 14150 metrów kwadratowych. Jest drugim co do wielkości tego typu obiektem i piątym zautomatyzowanym centrum logistycznym w Grupie Neuca. To jeden z najnowocześniejszych obiektów w branży. Magazyn wyposażony jest w automaty do wydawania produktów szybkorotujących, odpowiadających za obsługę około 70 proc linii produktów. Centrum dysponuje również najszybszym przenośnikami w branży, transportującymi z prędkością do 2800 pojemników na godzinę. Dzięki zastosowanym technologiom zamówienia do aptek mogą być zrealizowane z tego magazynu w mniej niż 24 godzin, a najkrótsze do ok. 1,5 godziny.

W sąsiedztwie magazynu powstała też nowa, bardzo efektowna siedziba centrali Grupy Neuca. Jest to budynek biurowy o powierzchni użytkowej blisko 19 tysięcy metrów kwadratowych.

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Waldemar Piórkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.