Jest kasacja w sprawie zabójstwa Wiktorii z Krapkowic

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Sławomir Draguła

Jest kasacja w sprawie zabójstwa Wiktorii z Krapkowic

Sławomir Draguła

Adwokat skazanego na 25 lat więzienia osiemnastoletniego dziś Artura W. z Krapkowic złożył kasację od prawomocnego wyroku do Sądu Najwyższego w Warszawie.

- Kasacja obrońcy oskarżonego wpłynęła do nas, została skierowana na wokandę i czeka na wyznaczenie terminu rozpatrzenia - wyjaśnia Agata Raczkowska z biura prasowego Sądu Najwyższego w Warszawie.

Przypomnijmy. Podczas procesu przed Sądem Okręgowym w Opolu nastoletni morderca został skazany na 14 lat więzienia. Zaraz po wydaniu wyroku, apelację w tej sprawie zapowiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

- Kara nie jest adekwatna do czynu - mówił Zbigniew Ziobro. - Takie przestępstwa trzeba piętnować, a wyroki powinny być wysokie. Prokuratura z pewnością skieruje apelację w tej sprawie - dodał.

Przeczytaj też: Sąd zaostrzył karę dla zabójcy 15-letniej Wiktorii z Krapkowic. 25 lat więzienia dla Artura W.

Źródło: TVN24/x-news

Do sądu apelacyjnego wpłynęły trzy odwołania. Prokuratura i rodzina zamordowanej Wiktorii wnioskowali o zaostrzenie kary i wyrok 25 lat więzienia dla Artura W., obrona chciała natomiast zmiany wyroku i samej kwalifikacji czynu z zabójstwa na rozbój i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego skutkiem była śmierć Wiktorii. Chłopakowi groziłoby wówczas 8 lat więzienia.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podzielił zdanie prokuratury i oskarżycieli posiłkowych i 11 stycznia tego roku zaostrzył karę 17-letniemu wówczas Arturowi W. do 25 lat więzienia.

Obrońca skazanego nie daje jednak za wygraną. Stąd kasacja do Sądu Najwyższego. Wskazuje w niej na uchybienia procesowe i chce skierowania sprawy ponownego rozpatrzenia.

Do bulwersującej zbrodni doszło w 2015 roku. 7 marca 15-letnia Wiktoria Cichocka z Krapkowic wyszła na spotkanie z koleżankami, po którym nie wróciła do domu. 11 dni później ciało dziewczyny odnaleziono w przepompowni ścieków, niedaleko miejsca jej zamieszkania. Poszukiwania sprawcy trwały dwa miesiące.

Przeczytaj też: Kim jest Artur W., oprawca 15-letniej Wiktorii z Krapkowic?

Artur W. ostatecznie przyznał się do winy, ale twierdził, że dziewczyna zginęła przez przypadek, bo przewróciła się, gdy próbował ukraść jej telefon (wart ok. 400 złotych).

- Oskarżony wyjaśnił, że kiedy był metr za nią, złapał za telefon, a dziewczyna odwróciła się i wykręciła mu rękę. Wtedy on odepchnął ją, a Wiktoria przewróciła się uderzając głową o betonowe podkłady - odtwarzała przebieg wydarzeń prokurator Maria Kostrzewa-Jelonek z Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Opolskich.

Artur W. zabrał telefon i uciekł w stronę domu. Oskarżony twierdził, że w połowie drogi „coś go ruszyło” i postanowił sprawdzić, co się dzieje z dziewczyną. Gdy zorientował się, że nastolatka leży w tej samej pozycji, twarzą do ziemi spanikował, bo uznał, że nie żyje i postanowił ukryć zwłoki (dziewczyna, jak się później okazało, wtedy jeszcze żyła). Chłopak wrzucił Wiktorię do kolektora ściekowego i odszedł.

W chwili zdarzenia chłopak był pod wpływem narkotyków.

Kluczowym dowodem w sprawie była krew pokrzywdzonej, ujawniona na podpince kurtki oskarżonego. W tę kurtkę Artur W. był ubrany w dniu zdarzenia, co potwierdza zabezpieczony materiał z monitoringu oraz sam oskarżony.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.