Jest nowy program. To samorządy będą teraz walczyć z grypą

Czytaj dalej
red

Jest nowy program. To samorządy będą teraz walczyć z grypą

red

Choć dopiero zaczęły się wakacje, specjaliści epidemiolodzy już myślą, jak skutecznie walczyć w Polsce z grypą, na którą choruje rocznie tysiące Polaków. To niesie za sobą gigantyczne koszty ekonomiczne. Teraz odpowiedzialność za grypę miałyby wziąć na siebie samorządy.

Ekonomiści oszacowali, że w czasie roku z trwającą epidemią koszty pośrednie zachorowań na grypę (czyli straty finansowe w związku z absencją chorobową pracowników, ich obniżoną wydajnością oraz długotrwałą niezdolnością do pracy) wynoszą aż 4,3 mld zł. Tymczasem koszty pośrednie w roku bez epidemii zostały oszacowane na ok. 836 mln zł. Dlatego też eksperci Krajowego Ośrodka do spraw Grypy wzięli sobie za punkt honoru doprowadzenie do sytuacji, w której liczba chorych na grypę w Polsce znacząco spadnie. Jak chcą to osiągnąć?

Pod patronatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, powstaje plan, jak skutecznie ochronić osoby najstarsze i najmłodsze - najbardziej narażone na skutki grypy. - W Krajowym Ośrodku ds. Grypy przeprowadziliśmy przy współpracy z klinicystami 27 badań w grupach podwyższonego ryzyka. Ich wyniki pokazują, że nawet organizmy osób przewlekle chorych, dzięki szczepieniom, można wyposażyć w element obronny - twierdzi prof. dr hab. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH. - Szczepionka powoduje wzrost poziomu przeciwciał, dzięki którym możemy skutecznie zapobiegać grypie - komentuje.

Program walki z grypą opracowany przez specjalistów ma być realizowany przez różne poziomy samorządu terytorialnego w zależności od tego, czy szczebel wojewódzki podejmie współpracę z powiatami i gminami na swoim terenie oraz od tego, jakie będą chęci zaangażowania ze strony poszczególnych szczebli samorządów.

By oszacować liczbę osób, która skorzysta z programu, naukowcy wykorzystują dane GUS oraz dane opracowywane przez wydziały zdrowia urzędów wojewódzkich. Nabór do programu prowadzony będzie przez lekarzy POZ i przez lekarzy poradni specjalistycznych. Dodatkowo zaproszenia będą publikowane w prasie, na plakatach i ulotkach dystrybuowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Już w lipcu zostanie zainaugurowana uaktualniona wersja „Modelowego samorządowego programu polityki zdrowotnej profilaktyki grypy w grupach ryzyka”, uwzględniająca m.in.: nowe publikacje, zmieniony schemat programu polityki zdrowotnej (według nowych wytycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) oraz najlepsze przykłady wdrożeń programów polityki zdrowotnej w samorządach. Jako wzór podaje się m.in. Częstochowę, gdzie wprowadzono program profilaktyki grypy w grupach ryzyka.

Autorzy programu bardzo liczą na to, że NFZ wesprze finansowo zakup szczepionek dla mieszkańców z grup ryzyka. Czy tak się rzeczywiście stanie, czas pokaże. Tymczasem co roku wirusem grypy na świecie zakaża się 5-10 proc. populacji dorosłych i 20-30 proc. dzieci. Grypa i wirusy grypopodobne są corocznie przyczyną zgonu od 250 tys. do pół miliona ludzi na świecie. W Europie na grypę co roku umiera 38,5 tys. osób.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.