Justyna Przybytek - Pawlik

Jest Pakiet Przedsiębiorcy, czyli Katowice pomogą firmom

Jest Pakiet Przedsiębiorcy, czyli Katowice pomogą firmom
Justyna Przybytek - Pawlik

W Katowicach działa dziś 48,5 tys. firm, z czego aż 46 tys. stanowią mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziewięciu osób. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Zwolnienie z czynszu firm zamkniętych oraz tych, które ze względu na pandemię koronawirusa nie mają klientów, a także rabat w wysokości 50 proc. dla wszystkich pozostałych przedsiębiorstw. Dodatkowo zwolnienia z podatku od nieruchomości, umorzenie podatku od środków transportu oraz zmniejszenie opłaty śmieciowej - to założenia Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy.

W środę 8 kwietnia w Katowicach odbędzie się pierwsza w historii zdalna sesja Rady Miasta. W trakcie obrad radni będą podejmować uchwały, które umożliwią przedsiębiorcom skorzystanie z Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy.

Założenia Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy przedstawił przed tygodniemMarcin Krupa, prezydent Katowic. Pakiet to zestaw działań pomocowych skierowanych do katowickich przedsiębiorców, którzy musieli zawiesić albo ograniczyć działalność ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. To również rozwiązania skierowane do tych firm, które mimo pandemii mogą działać, ale i tak straciły klientów.

- Epidemia sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Dochody większości firm, które nie mogą prowadzić działalności, spadły praktycznie do zera. Wielu z przedsiębiorców żyje w niepewności i nie wie, czy przetrwa ten kryzys - mówi prezydent Krupa i dodaje, że dwa najważniejsze cele KPP to utrzymanie firm oraz zachowanie miejsc pracy.

Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, który uczestniczył w pracach nad Katowickim Pakietem Przedsiębiorcy, nazwał go samorządową tarczą antykryzysową.

Pierwszy filar: m.in. 100. proc. zwolnienia z czynszu

Najważniejszym rozwiązaniem jest 100-proc. zwolnienie z czynszu firm, które (na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca) musiały zawiesić działalność, albo zamknęły ją za względu na brak klientów. Natomiast gdy zostaną z powrotem otwarte, przez okres tzw. rozruchu zostaną zwolnione z 50 proc. czynszu, a płatności będą mogły rozłożyć na raty. Z kolei przedsiębiorcy, którzy nie zamknęli działalności, mogą otrzymać 50 proc. zwolnienia z czynszu. Zwolnienia będą obowiązywały na czas trwania obostrzeń.

Drugi filar: pomoc dla kupców i restauratorów

Dzierżawcy powierzchni lub obiektów handlowych na targowiskach miejskich w przypadku wstrzymania działalności (w trakcie obowiązywania obostrzeń) otrzymają 100 proc. zwolnienie z opłat czynszowych, a przez trzy miesiące po wznowieniu działalności będzie to 50-proc. zwolnienie z opłat. Ci kupcy, którzy utrzymają działalność mogą liczyć na 50-proc. zwolnienie z opłat. Restauratorzy w okresie od 1 kwietnia do końca roku za metr kwadratowy letnich ogródków zapłacą dziennie 1 grosz.

Trzeci filar: podatek od nieruchomości i opłata śmieciowa

Zakłada zwolnienie z podatku od nieruchomości od kwietnia do czerwca dla przedsiębiorców, którzy mają zakaz prowadzenia działalności lub odnotowali spadek obrotów gospodarczych zgodnie z definicją zawartą w ustawie. Te firmy, które odnotowały spadek obrotów, ale nie są objęte zapisami ustawy, mogą wnioskować o przedłużenie opłat za podatek od nieruchomości za miesiące kwiecień, maj, czerwiec - nie dłużej niż do 30 września tego roku. Podatek od środków transportu, przy znaczącym spadku obrotów, będzie podlegał umorzeniu, odroczenia terminu wpłaty lub rozłożeniu na raty. Natomiast opłata śmieciowa zostanie przedsiębiorcom obniżona o połowę na czas obowiązywania przepisów o stanie epidemii lub stanie zagrożenia epidemicznego.

Czwarty filar: pomoc dla firm ze strony RIG

Miasto Katowice i Regionalna Izba Gospodarcza uruchomią Punkt Doradztwa Kryzysowego, w którym przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię będą mogli pozyskać pomoc doradczą w zakresie prawa, finansów i gospodarki oraz uzyskać wsparcie psychologów i doradców z branży HR.

Piąty filar: Katowicki Fundusz Pomocy Przedsiębiorcom

Miasto apeluje do rządu o wprowadzenie zmian ważnych dla przedsiębiorców - m.in. o zwrot podatku VAT dla firm w 14, a nie 60 dni, wydłużenie okresu przyznawanych koncesji na alkohol oraz ważności opłaty za sprzedaż alkoholu o okres obowiązywania ograniczeń epidemicznych.

- Przede wszystkim chciałbym zaapelować do właścicieli nieruchomości, którzy wynajmują lokale naszym przedsiębiorcom, by w tym trudnych okresie zwolnili ich z czynszów w całości lub w części. Jeśli firmy upadną nikt nie będzie płacił czynszów. Przetrwanie firm leży w naszym wspólnym interesie - podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Justyna Przybytek - Pawlik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.